Z regionu

„Wielki Zderzacz Hadronów - jak to działa?”...

2010.04.14 00:00 , aktualizacja: 2012.03.01 14:48

Autor: , Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

Wydział Nauk Ścisłych Akademii Podlaskiej w Siedlcach we współpracy z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej w dniu 9 kwietnia br. zorganizowali w siedzibie Akademii Podlaskiej wystawę pod hasłem „Wielki Zderzacz Hadronów - jak to działa?” Jest to pierwszy w historii uczelni i miasta pokaz osiągnięć w sferze nauk ścisłych na taką skalę. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął między innymi Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Wystawa przybliża badania naukowe prowadzone w dziedzinie fizyki oraz techniki w laboratoriach Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) mieszcząca się na przedmieściach Genewy, przede wszystkim konstrukcję akceleratora LHC o nazwie Wielki Zderzacz Hadronów. Wystawa składa się z ponad 20 stanowisk prezentujących elementy LHC, a na przykładach zostało przedstawione działanie poszczególnych elementów skomplikowanej aparatury pomiarowej. Zwiedzający wystawę będą mogli samodzielnie wykonać pomiar i przeprowadzić modelowanie komputerowe trudnych do zaobserwowania procesów fizycznych.

Zderzacz Hadronów to największa maszyna, jaką kiedykolwiek zdołał skonstruować człowiek. Ma na celu wytworzenie takiej prędkości cząstek protonów, aby w momencie zderzenia powstały nowe.

Ta Wielka Interaktywna Edukacyjna Multimedialna wystawa otwarta będzie w Siedlcach do 17 kwietnia tego roku. Prezentacja jest unikatowym wydarzeniem, nie tylko dla uczelni, ale również całego miasta i subregionu. Dotychczas odwiedziła 11 miast w Polsce. Ekspozycja pokazuje, że całe przedsięwzięcie ma wpływ na codzienne życie każdego człowieka tj. informatykę, elektronikę czy medycynę.

Liczba wyświetleń: 511

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.