Z regionu

Z Liwa pod Grunwald

2010.06.10 13:30 , aktualizacja: 2012.03.01 14:12

Autor: Ewa Janoszka, Delegatura UMWM w Siedlcach, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

 2 czerwca br. na terenie podzamcza wokół Muzeum Zbrojowni i zamku książąt mazowieckich zakończył się kolejny VIII Festyn Archeologiczny. Tegoroczne hasło przewodnie Festynu „ Z Liwa na Grunwald”, upamiętniało obchodzone w tym roku 600 - lecie bitwy pod Grunwaldem.

W tym roku organizatorzy przybliżyli zwiedzającym historię i waleczne sceny z  przełomu czerwca i lipca 1410 roku, kiedy doszło do jednej z najbardziej znanych bitew w naszej historii.

 

Festyn jest imprezą organizowaną dla dzieci i młodzieży z całego regionu. Można było  zapoznać się z dawnym rzemiosłem, architekturą wieży gotyckiej oraz podziemi zamku. Największe emocje wzbudzali jak zwykle rycerze walczący pieszo i konno oraz główne starcie Polaków z Krzyżakami.  W końcowym etapie połączone siły polsko - litewskie rozgromiły armię Zakonu Krzyżackiego  i powstrzymały jego ekspansję. To wspaniałe zwycięstwo miało wielki wpływ na historię Polski oraz całej Europy i stało się zapowiedzią Złotego Wieku Rzeczpospolitej Obojga Narodów pod berłem Jagiellonów.

 

Cykliczne ósme już spotkanie na festynie archeologicznym przedstawiło organizację grunwaldzkiej kampanii wojennej: wielkie łowy oraz przygotowywanie uzbrojenia i zapasów żywności oraz militariów średniowiecznych i metod prowadzenia bitew. Uczestnictwo w festynie przybliżyło wszystkim tę wielką wiktorię polskiego oręża oraz jej głównych bohaterów: króla Władysława Jagiełłę, księcia Janusza I i znakomitych rycerzy polskich z Zawiszą Czarnym na czele. Wzięły w nim udział łącznie dzieci  i młodzież ze 144  szkół z województwa mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, łącznie około 6000 zwiedzających.

 

Patronatem honorowym imprezę objął Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego. Projekt natomiast sfinansowany został we współpracy z samorządami: Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Starostwem Powiatowym w Węgrowie, Urzędem Gminy Liw, Urzędem Miasta Węgrowa oraz Stowarzyszeniem Kulturalnym Ziemi Liwskiej - Zamek Liw, jak również wolontariatem z węgrowskich szkół średnich.

Liczba wyświetleń: 815

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.