Z regionu

XI Mazowieckie Dni Rolnictwa w Poświętnem

2010.06.16 12:45 , aktualizacja: 2012.03.01 14:06

Autor: na podstawie materiałów MODR Poświętne Barbara Chmielewska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W dniach 12 – 13 czerwca br. w Poświętnem odbyły się XI Mazowieckie Dni Rolnictwa i Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych których organizatorem był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział Poświętne w Płońsku, a patronat nad przedsięwzięciem przyjął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

W tegorocznej edycji imprezy uczestniczyło około 360 firm i około 60 hodowców. Zakres tematyczny wystawy obejmował: hodowlę, nasiennictwo i uprawę roślin, maszyny i sprzęt do produkcji roślinnej i zwierzęcej, pasze, dodatki paszowe i preparaty weterynaryjne, przetwórstwo rolno-spożywcze i obrót płodami rolnymi, budownictwo wiejskie i ochronę środowiska, organizacje i związki rolnicze, uczelnie, instytuty i doradztwo rolnicze, wydawnictwa rolnicze, ogrodnictwo i wiejskie gospodarstwo domowe, obsługę finansową w tym: banki, firmy ubezpieczeniowe i inne instytucje i firmy obsługujące rolnictwo i mieszkańców obszarów wiejskich.

 

Przy poletkach demonstracyjnych można było spotkać przedstawicieli firm hodowlanych, producentów środków ochrony roślin i nawozów oraz doradców Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, którzy starali się udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania z zakresu produkcji rolniczej.

Zwiedzającym zostały również zaprezentowane gatunki upraw niszowych, które zyskują coraz większą popularność wśród rolników, takie jak: soja, konopie włókniste, len oleisty, sorgo, szarłat i cała gama gatunków roślin energetycznych.

Jak co roku zorganizowano wiele konkursów, m.in.: XV Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi, Konkurs na Hit Targowy 2010 i Konkurs na najciekawsze stoisko w kategorii „wystawa”oraz w kategorii „kiermasz”.

 

Mazowieckie Dni Rolnictwa są okazją do podsumowania i prezentacji tego, co wydarzyło się w rolnictwie w ciągu minionego roku. Tutejsze rolnictwo ma się czym pochwalić, a wystawa w Poświętnem to doskonała okazja do zaprezentowania jego silnych atutów. Ponadto Dni Rolnictwa to nie tylko promocja osiągnięć rolniczych, ale także kultury i folkloru mazowieckiej wsi. Tysiące osób odwiedzających wystawę w Poświętnem to dowód, że coraz powszechniej wieś mazowiecka, jej dorobek i wartości są uznawane za atrakcyjne i konkurencyjne wobec kultury miejskiej.

Liczba wyświetleń: 873

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.