Z regionu

Rzeźba w siedleckim muzeum

2010.07.21 09:05 , aktualizacja: 2012.03.01 12:32

Autor: Ewa Janoszka, Delegatura UMWM w Siedlcach, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W Muzeum Regionalnym w Siedlcach gości wystawa rzeźby światowej sławy artystki Anny Dębskiej. Wernisaż ekspozycji odbył się 17 lipca br. Zaprezentowano 55 kompozycji rzeźbiarskich.

 

Anna Dębska uprawia rzeźbiarstwo animalistyczne – kocha zwierzęta i w ciekawy sposób przedstawia je w swoich rzeźbach.Chociaż twierdzi, że bogactwo formy w czasie ruchu, które występuje w świecie zwierząt, bardziej ją fascynuje niż modele ludzkie, to jej sztuka jest związana bezpośrednio z ludzkimi emocjami, a w zastygłych formach zwierząt  rozpoznać można prawdziwe uczucia człowieka. Jej ulubionym modelami są konie i wilki. W twórczości artystki odnaleźć można jednak cały zwierzyniec: egzotyczne słonie, gazele, antylopy, bizony, lisy, psy, ptaki oraz całe ławice ryb. Dzieła najczęściej odlewane są brązie i kute w marmurze.

 

Rzeźbiarka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureatką wielu konkursów artystycznych. Jej wystawy cieszą się zainteresowaniem w Polsce i całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych. W Siedlcach rzeźby Anny Dębskiej eksponowane są po raz pierwszy. Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających do 29 sierpnia br.

  • fot. Ewa Janoszka,...
  • fot. Ewa Janoszka,...
  • fot. Ewa Janoszka,...
  • fot. Ewa Janoszka,...
  • fot. Ewa Janoszka,...

Liczba wyświetleń: 962

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.