Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej

2010.08.16 15:20 , aktualizacja: 2012.03.01 12:19

Autor: Marta Michalska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Echo Dnia
Echo Dnia
Echo Dnia

Przez 10 dni na lotnisku w Radomiu odbywały się Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie advance. Złoty medalista, Francuz Baptiste Vignes, zdeklasował rywali, uzyskując przewagę 41 punktów nad Nigelem Hopkinsem z Republiki Południowej Afryki, który uplasował się na drugiej pozycji. 14 sierpnia br. medale i puchary wręczył zwycięzcom m.in. Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.

Do udziału w tegorocznych mistrzostwach zgłosiło się aż 85 uczestników z 25 krajów, a w rywalizacjach ostatecznie wzięło udział 83.W klasyfikacji drużynowej złoto zdobyli Francuzi, gromadząc 26086,8185 pkt. Drugie miejsce zajęli reprezentanci RPA (25504,6534 pkt.). Brązowy medal przypadł pilotom z Rosji (24928,6822 pkt.). Polacy w składzie: Robert Kowalik, Radosław Rumszewicz, Artur Kielak uplasowali się na szóstym miejscu.

Dla kibiców, zainteresowanych akrobacjami pilotów, przygotowano szereg atrakcji. Podczas pikniku lotniczego można było m.in. podziwiać pokazy modelarskie, loty szybowców oraz skoki spadochroniarzy z motolotni.

Aeroklub Radomski już czwarty raz, decyzją Międzynarodowej Komisji Akrobacji Lotniczej (CIVA), działającą w ramach Międzynarodowej Federacji Sportów Lotniczych (FAI), został wybrany do organizacji tak ważnych zawodów. Dotychczas w Radomiu i podradomskim Piastowie rozegrano: VI Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej, IX Mistrzostwa Europy w Akrobacji Szybowcowej i VII Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej. Organizacja mistrzostw została dofinansowana ze środków samorządu województwa mazowieckiego.