Z regionu

Rocznica bitwy nad Wkrą

2010.08.24 12:15 , aktualizacja: 2012.03.01 12:17
Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. Krzysztof Miller, UM w...
fot. Krzysztof Miller, UM w...

Dzięki bohaterskiej postawie żołnierzy i ochotników walczących w rejonie Borkowa w 1920 roku udało się odeprzeć ataki przeważających sił wroga i nie dopuścić do oskrzydlenia Warszawy. Hołd uczestnikom Bitwy nad Wkrą mieszkańcy Gminy Nasielsk oddali 21 sierpnia br.

 

Uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 90 lat rozpoczęły się wprowadzeniem pocztów sztandarowych. Miejsce na placu przy pomniku w Borkowie zajęła Kompania Honorowa 3. Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych oraz  Orkiestra Garnizonowa z Siedlec. Po polowej mszy świętej odbył się Apel Pamięci, a cześć poległym oddano trzykrotną salwą honorową.

 

Szczególnymi atrakcjami obchodów rocznicy Bitwy nad Wkrą okazały się: defilada Kompanii Honorowej, koncert wojskowej orkiestry oraz inscenizacja walk polsko-bolszewickich przygotowana przez grupy rekonstrukcyjne.

 

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządu województwa: radna Maria Kowalska oraz dyrektor Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Radosław Rybicki.

Liczba wyświetleń: 724

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.