Z regionu

Inauguracja Dni Chopina w Saksonii-Anhalt

2010.10.25 11:00 , aktualizacja: 2012.03.01 11:54

Autor: Katarzyna Mańska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W dniach 18 - 20 października 2010 r., na zaproszenie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury dr. Valentina Gramlicha wizytę w Magdeburgu złożyła delegacja województwa mazowieckiego, której przewodniczyła dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Ewa Łagońska.

 

Głównym celem wizyty była inauguracja Dni Chopina w Saksonii-Anhalt, zorganizowanych przez Polsko-Niemieckie Towarzystwo Saksonii-Anhalt, przy współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego i Ministerstwem Kultury Saksonii-Anhalt.

 

Podczas wizyty w niemieckim Landzie z koncertem chopinowskim wystąpiły młode pianistki ze szkoły muzycznej im. "Oskara Kolberga" w Radomiu - mieście partnerskim Magdeburga. Zainteresowani mogli obejrzeć także wystawę zdjęć autorstwa Czesława Czaplińskiego "Śladami Chopina w Warszawie i na Mazowszu", którą w imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego otworzyła dyrektor Ewa Łagońska.

 

W ramach wizyty w Magdeburgu delegacja województwa mazowieckiego spotkała się z przedstawicielami Banku Inwestycyjnego Saksonii-Anhalt, pełniącego rolę Instytucji Pośredniczącej II stopnia, zajmującej się wdrażaniem funduszy strukturalnych skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw działających na terenie Landu. Podczas rozmów dyskutowano o wprowadzeniu rozwiązań w obszarze wykorzystania funduszy strukturalnych.

 

Drugiego dnia przedstawiciele Mazowsza mieli okazję zapoznać się z zakresem działalności Niemieckiego Centrum Kształcenia w Zakresie Budownictwa Szachulcowego w Quedlinburgu. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o zasadach finansowania renowacji zabytków. Delegacja Województwa Mazowieckiego zwiedziła także Szpital Specjalistyczny Rehabilitacji i Leczenia Uzależnień "Stara Olejarnia" w Magdeburgu, gdzie rozmawiano m.in. o podjęciu współpracy placówki z podobnym ośrodkiem na Mazowszu, a także o wymianie doświadczeń między Departamentem Zdrowia a Ministerstwem Zdrowia i Polityki Społecznej Saksonii-Anhalt w zakresie wdrażania programów dla dzieci z  rodzin dotkniętych skutkami alkoholizmu.

 

Równolegle z wizytą delegacji z Urzędu Marszałkowskiego w Saksonii-Anhalt odbyła się także kolejna edycja warsztatów poświęconych współpracy placówek muzealnych z terenu województwa mazowieckiego i Saksonii-Anhalt, w którym wzięli udział dyrektorzy wybranych muzeów z Mazowsza. Pod wspólnym hasłem  tegorocznego spotkania "Wspólny cel nowoczesne muzeum" dyskutowano o roli edukacyjnej muzeów, możliwościach rozwoju turystyki w oparciu o szlaki tematyczne, a także prowadzono rozmowy bilateralne w ramach zacieśniania współpracy pomiędzy podobnymi placówkami z Mazowsza i Saksonii-Anhalt.

  • foto: Katarzyna Mańska
  • foto: Katarzyna Mańska
  • foto: Katarzyna Mańska
  • foto: Katarzyna Mańska
  • foto: Katarzyna Mańska
  • foto: Katarzyna Mańska
  • foto: Katarzyna Mańska
  • foto: Katarzyna Mańska

Liczba wyświetleń: 710

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.