Z regionu

Praca z niewidomymi dziećmi doceniona

2010.10.26 13:25 , aktualizacja: 2012.03.01 11:47

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

22 października br. Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących im. ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu obchodził 20-lecie swojego istnienia. W uroczystości udział wziął członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.

 

SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu powstał w 1991 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „Nadzieja". Ośrodek jest placówką oświatową, która uczy, wychowuje oraz opiekuje się dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi upośledzonymi umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym z dodatkowymi ograniczeniami, takimi jak: autyzm, mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, a także głuchoniewidomymi. Placówka należy do najlepiej rozwiniętych w Polsce. Obecnie na terenie ośrodka realizowana jest 5-milionowa inwestycja w postaci budowy nowoczesnej stołówki z zapleczem gospodarczym.

 

Z okazji jubileuszu członek zarządu Piotr Szprendałowicz przekazał dyrektorowi Norbertowi Barszczewskiemu Medal Pamiątkowy „Pro Masovia" przyznawany placówce za całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Jak podkreślił, ośrodek aktywnie działa na rzecz dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku, umożliwiając podopiecznym szeroko pojęty rozwój i przygotowując ich do dorosłego życia oraz odnalezienia się w społeczeństwie. Wysoko wykwalifikowana kadra ośrodka, opieka pedagoga, psychologa, logopedy, rehabilitanta, dobrze wyposażony budynek i bogata oferta zajęć – to tylko niektóre atuty jego działalności. Na szczególne uznanie zasługuje również wsparcie, udzielane rodzicom wychowanków. Dostarczanie wiedzy na temat rozwoju dziecka, instruktaż terapeutyczny oraz profesjonalna pomoc w pokonywaniu trudności związanych z niepełnosprawnością, mają nieocenione znaczenie dla budowania i zacieśniania rodzinnych więzi. Członek zarządu Piotr Szprendałowicz pogratulował pracownikom placówki wyróżnienia, wychowankom życzył wielu sukcesów i dużo radości płynącej z nauki.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1266 kB, Liczba pobrań: 360, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 1415 kB, Liczba pobrań: 311, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 397 kB, Liczba pobrań: 278, Plik graficzny (JPG)

Liczba wyświetleń: 642

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.