Z regionu
I Mazowiecki Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich na Mazowszu zakończony
Ponad 2,5 tys. uczniów z 244 szkół podstawowych w 32 powiatach i 117 gminach na Mazowszu, 112 umów o współpracy - to bilans I edukacyjnego konkursu plastycznego dla dzieci na Mazowszu, którego współorganizatorem był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Laureatami konkursu na poziomie wojewódzkim zostało 32 dzieci. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 25 października w Warszawie. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Kazimierz Porębski.
Konkursowe zadanie było jedno, ale wcale nie łatwe - wykonać dowolną techniką rysunek, prawidłowo interpretujący tytułowe przesłanie konkursu pn. Jak bezpiecznie pomagam w gospodarstwie rolnym". Rywalizacja przebiegała trzyetapowo, na poziomie gminnym zakończyła się w maju, na poziomie placówek terenowych KRUS konkurs trwał od sierpnia do września, III etap - mazowiecki, podsumowano 15 września.
Prace wszystkich 32 laureatów wojewódzkich są pomysłowe i pouczające. Dzieci wykazały się dużą znajomością zagrożeń związanych np. z obsługą urządzeń mechanicznych, niedozwolonym kierowaniem ciągnikami, jazdą na załadowanych przyczepach czy przy obrządku zwierząt gospodarskich. Jury nagradzało rysunki głównie za wiedzę ich autorów o zasadach bhp, ale także za estetykę prac oraz technikę plastyczną.
Ogłoszenie konkursu poprzedziły pogadanki edukacyjne dla dzieci, prowadzone przez pracowników KRUS na zajęciach lekcyjnych w szkołach. Ilustrowano je edukacyjną kreskówką ,,Rodzina Porażków” i prezentacjami z zakresu bhp. Dzieci poznały wykaz prac rolniczych oraz najczęstsze przyczyny wypadków w gospodarstwach. Świadomość zagrożeń oraz umiejętność ich przewidywania pozwoli w większym stopniu uchronić najmłodszych od niebezpiecznych zdarzeń.
Laureatów etapu wojewódzkiego można poznać, klikając w poniższy link:
Liczba wyświetleń: 599
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.