Z regionu

Mazowiecki PCK – wszyscy możemy pomagać

2010.11.03 15:20 , aktualizacja: 2010.11.03 15:27
Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
arch. MZO PCK

Oglądając relacje z terenów dotkniętych klęską żywiołową, katastrofą czy konfliktem zbrojnym przywykliśmy do widoku Krzyża Genewskiego - charakterystycznego symbolu Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Obecność polskich ratowników i działaczy w centrum dramatycznych wydarzeń wydaje nam się misją potrzebną i chlubną, ale też naturalną, bowiem ugruntowaną pond 90-letnią tradycją.  Czy jednak mamy świadomość, że Polski Czerwony Krzyż, poprzez różnorodne programy i akcje, stoi na straży naszego codziennego bezpieczeństwa? Czy wiemy, że za pośrednictwem PCK możemy nie tylko solidaryzować się z odległymi narodami, ale także chronić własne zdrowie oraz pomóc najbliższym w trudnych sytuacjach losowych? Warto się nad tym zastanowić.

 

Podstawową misją Polskiego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca jest zapobieganie cierpieniu i łagodzenie go, jak również ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji dotyczącej narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych czy politycznych. Niestety nie zawsze potrafimy dostrzec odzwierciedlenie założeń teoretycznych w naszym codziennym życiu. Postanowił to zmienić Mazowiecki Zarząd Okręgowego PCK, który postawił na ocieplenie wizerunku organizacji na Mazowszu. Uruchomił kolejną platformę komunikacji społecznej – magazyn „Red Cross”, na którego łamach w lekki, ale profesjonalny sposób przybliża idee służenia człowiekowi i możliwości włączenia się w niesienie pomocy potrzebującym.

 

„Red Cross” Mazowieckiego Zarządu Okręgowego PCK zadebiutował na rynku wydawniczym w październiku br., zachęcając czytelników nie tylko do poznawania szczegółów działalności PCK, ale też do aktywnego współtworzenia pisma. Już dziś możemy przeczytać m.in. o Warszawskiej Grupie Ratownictwa, październikowej walce z głodem, olimpiadzie zdrowia w szkołach, Perłach krwiodawstwa na Saskiej Kępie oraz o tym, jak wielkie idee zamienić na skuteczne działanie. Okazuje się, że mazowiecki PCK to akcje humanitarne prowadzone na całym świecie, ale też poszerzająca się grupa działaczy, wolontariuszy, dawców krwi i darczyńców, którzy z zaangażowaniem i pomysłowością, lokalnie, służą drugiemu człowiekowi. To liczne przedsięwzięcia i programy uczące nas zasad udzielania pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa w domu, pracy czy na drodze.

 

Dzięki pozyskiwanym środkom, o które starają się Mazowiecki Zarząd Okręgowy PCK i zarządy Rejonowe PCK, udało się już zrealizować wiele, angażujących młodzież, akcji promujących zdrowy styl życia. Należą do nich m.in.: „Twój czas na zdrowe życie – Alkohol Twój wróg” oraz „Profilaktyka uzależnień w różnych grupach wiekowych i pokazy pierwszej pomocy jako alternatywa przeciw uzależnieniom”. Ambitne są także plany, zakładające kontynuację już istniejących i wdrażanie nowych pomysłów. Propozycje programów z zakresu higieny, zdrowego żywienia, bezpieczeństwa i tolerancji, podnoszenia poziomu wiedzy o AIDS, promowania zdrowego stylu życia i przeciwdziałania występowaniu wypadków komunikacyjnych z udziałem najmłodszych użytkowników dróg powinny mobilizować nas do działania i poszerzania wiedzy profilaktycznej. Motywować mają także apele, wskazówki i reportaże opublikowane w magazynie „Red Cross”, bo form niesienia pomocy jest naprawdę dużo i tylko od nas zależy czy nie pozostaniemy obojętni na potrzeby innych.

Liczba wyświetleń: 423

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.