Z regionu
Mazowieckie Maki rozdane
2010.12.03 14:45 , aktualizacja: 2012.03.01 11:17
Autor: oprac. Iwona Dybowska na podst. inf. MCKiS, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Rozstrzygnięto VII edycję Konkursu Mazowiecka Akademia Książki. 2 grudnia br., jury ogłosiło trzech laureatów, których prace zostaną wydane drukiem w 2011 roku przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki we współpracą z Agencją Wydawniczą „Ergos”.
Mazowiecka Akademia Książki to, cieszące się dużym zainteresowaniem, zmagania literackie honorujące ciekawe prace o historii, tradycji i kulturze Mazowsza. Nagradzane są tytuły, których wydanie – ze względu na niekomercyjny charakter – byłoby trudne bez dofinansowania. Efektem projektu, realizowanego przez MCKiS nieprzerwanie od 2004 roku, ma być zbór wartościowych publikacji poświęconych ziemi mazowieckiej.
Prace tegorocznych laureatów: Magdaleny Layer-Sarzotti „Afera Kolekcjonera”, Anny Kuczyńskiej-Skrzypek (red.) „W Warszawie i nie tylko. Migawki z antropologii miasta” oraz Łukasza Perkowskiego i Pawła Łęczuka „Migawki. Obiekt Warszawa” zostaną opublikowane już w przyszłym roku. Jury przyznało także dwa wyróżnienia – Dorocie Zając za pracę „Udział V Regionu „Gątyń” VII obwodu „Obroża” w Powstaniu Warszawskim” oraz Zbigniewowi i Jerzemu Szkopkom za pracę „Rzeszotków i sąsiedzi”.
Dotychczas na rynku wydawniczym pojawiło się 19 nagrodzonych prac, spośród ponad 150 zgłoszonych do konkursu. Najnowsze to publikacje laureatów ubiegłorocznej, VI edycji – Lilli Małgorzaty Kłos „Mińsk Mazowiecki. Miasto i powiat w Drugiej Rzeczypospolitej”, Filipa Marczewskiego, Pawła Petrykowskiego i Łukasza Polaka „Wspólnota dziejów, ludzi i miejsc pamięci – gmina Izabelin” oraz Martyny Obarskiej „MDM – między utopią a codziennością.
Autorka książki o Mińsku Mazowieckim, zachowując porządek problemowo-chronologiczny, zaprezentowała terytorium, sytuację polityczną, sprawy gospodarcze, oświatę, kulturę i opiekę zdrowotną oraz życie społeczno-religijne miasta i powiatu. Swobodna narracja i wyważone sądy, oparte o rozległe poszukiwania źródłowe, sprawiają, że w ręce czytelnika trafia dokumentacja bogata, rzetelnie przygotowana, ale też nie odstraszająca nadmierną „naukowością”.
„Wspólnota dziejów, ludzi i miejsc pamięci – gmina Izabelin”, autorstwa młodych absolwentów Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, to przewodnik po Izabelinie, Laskach i okolicach. Wzbogacony zdjęciami opis wsi i osad oraz nieznanych powszechnie zakątków gminy nie tylko zachęca do odwiedzenia podwarszawskich miejscowościach, ale też sprawia, że zwykły spacer może stać się prawdziwą wyprawą turystyczno-historyczną.
Projekt i budowa Warszawskiej Dzielnicy Mieszkaniowej stały się natomiast tłem do przedstawienia relacji między dyskursem władzy a codziennymi praktykami w czasach Polski socjalistycznej. Wnikliwa konfrontacja ideałów z rzeczywistością, czyli niedostosowaniem projektu budowy do potrzeb i przyzwyczajeń mieszkańców pozwala zrozumieć atmosferę czasów. „MDM – między utopią a codziennością” to ciekawa książka, o charakterze naukowym, którą się czyta niekiedy jak trochę przerażający, a czasami bardzo śmieszny kryminał.
Wszystkie dotychczas opublikowane książki zostały wydane przez Wydawnictwo TRIO oraz Agencję Wydawniczą „Ergos” na zlecenie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Można je kupić w księgarniach oraz w sklepiku internetowym „Mazowiecka książka”.
Liczba wyświetleń: 494
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.