Z regionu

Nowy rozkład jazdy KM i WKD

2010.12.03 15:30 , aktualizacja: 2012.03.01 11:15

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

21 pociągów przyspieszonych,więcej pociągów w godzinach szczytu, poprawa układu połączeń na poszczególnych liniach i większa cykliczność godzin odjazdów –to najważniejsze zmiany w nowym rozkładzie jazdy Kolei Mazowieckich (KM). Rozkład jazdy Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) nie ulegnie większym zmianom. W dalszym ciągu będzie charakteryzować się swoimi mocnymi stronami – dobrą częstotliwością w godzinach szczytu oraz stałymi godzinami odjazdów. Nowe rozkłady jazdy będą obowiązywać od 12 grudnia br.

 

Punktem wyjścia do nowego rozkładu jazdy KM były oczekiwania i preferencje pasażerów. Aby je poznać, Urząd Marszałkowski zlecił Zielonemu Mazowszu przeprowadzenie badań w pociągach. Przez trzy miesiące stowarzyszenie analizowało aktualny rozkład jazdy i przeprowadzało ankiety wśród pasażerów. Badania wykazały, które trasy są najbardziej obciążone i które pociągi cieszą się największym zainteresowaniem. Jak się okazało z usług KM korzysta aż 55 mln pasażerów – znacznie więcej niż wynikało to z wcześniejszych statystyk. Zgodnie z oczekiwaniami, obciążone są przede wszystkim godziny szczytu (6:00-9:00 i 14:30-20:00), a najczęściej wybierane – pociągi przyspieszone.

 

W nowym rozkładzie jazdy udało się:

 • wprowadzić szerszą ofertę połączeń przyspieszonych – 21 pociągów na liniach do Radomia, Siedlec, Płocka, Ciechanowa z wykorzystaniem piętrowych wagonów push-pull. Dzięki temu możliwe będzie lepsze wykorzystanie piętrowych składów Bombardiera, konstrukcyjnie przystosowanych do połączeń przyspieszonych;
 • poprawić układ połączeń na poszczególnych liniach, co ułatwi pasażerom dojazd do pracy czy szkoły;
 • zwiększyć liczbę uruchamianych w ciągu doby pociągów z 701 do 792;
 • zwiększyć o 1-2 połączenia na godzinę częstotliwość kursów w godzinach szczytu (godz.6-9 oraz 14-18);
 • poprawić cykliczność kursowania pociągów;
 • zwiększyć liczbę pociągów w strefie  obowiązywania wspólnego biletu.

 

Udało się zwiększyć liczbę połączeń praktycznie na wszystkich liniach m.in. na linii Tłuszcz – Wyszków, z obecnych 16 do 26.Po raz pierwszy zostanie uruchomiony poranny pociąg z Siedlec do Warszawy, który będzie kursować z prędkością do 160 km/h. i ww. trasę pokona w zaledwie 56 minut. Nowością będzie przyśpieszony pociąg zestawiony z wagonów piętrowych z Radomia do Działdowa (przez Warszawę). Zostaną również uruchomione bezpośrednie połączenia z Warszawy do Sierpca. Ponadto pojawią się dodatkowe pociągi przyśpieszone ze Skierniewic i z Żyrardowa, które będą dojeżdżać do Warszawy przed godziną 9.00 oraz odjeżdżać po godzinie 15:00.

 

Pociągi WKD, tak jak dotychczas, będą kursowały z wysoką częstotliwością (od 7 do 10 minut na najbardziej obciążonym odcinku pomiędzy Komorowem i Warszawą). Utrzymana zostanie także cykliczność odjazdów, do której pasażerowie są już przyzwyczajeni (stałe godziny odjazdów w poszczególnych kierunkach: 20 minut po każdej pełnej godzinie – do Grodziska Mazowieckiego i 10 minut przed każdą pełną godziną – do Milanówka).

 

Nowy rozkład jazdy przewiduje następujące zmiany w porównaniu z dotychczasowym:

 • zamiana dwóch kursów w popołudniowym szczycie dnia powszedniego;
 • zwiększenie oferty w dni powszednie w okresie wakacyjnym poprzez uruchomienie nowych pociągów – dzięki skierowaniu do ruchu dodatkowego składu;
 • przesunięcie godzin popołudniowego szczytu przewozowego w dni powszednie w okresie wakacyjnym (15.00 – 18.00).
 • fot. I. Dybowska
 • fot. I. Dybowska
 • fot. I. Dybowska
 • fot. I. Dybowska

Liczba wyświetleń: 844

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.