Z regionu

16 "Elfów" dla Kolei Mazowieckich

2011.01.20 14:15 , aktualizacja: 2012.03.02 13:37

Autor: Biuro Rzecznika Prasowego KM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

fot. Anna Groszyk-Książak
fot. Anna Groszyk-Książak

20 stycznia br. „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. oraz Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz Spółka Akcyjna Holding wraz z Zakładami Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” S.A. podpisały umowę na dostawę 16 sztuk nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych typu „Elf”. Wartość kontraktu wynosi 75 200 000 euro netto. Pierwsze trzy pociągi zostaną dostarczone w ostatnim tygodniu czerwca, a cały kontrakt zostanie sfinalizowany do końca bieżącego roku.

 

Nowe, czteroczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne typy „Elf”, w barwach Kolei Mazowieckich, zasilą tabor eksploatowany przez Spółkę. Pociągi złożone z jednostek bydgoskiej PESY będą kursować m.in. na linii prowadzącej na lotnisko w Modlinie. Nowoczesne Elfy, są przystosowane do osiągania prędkości 160 km/h. Kontrakt obejmuje również świadczenie usług serwisowych w przeciągu 4 lat od daty dostarczenia każdego pojazdu oraz przeszkolenie pracowników Kolei Mazowieckich.

 

Prezes Spółki Koleje Mazowieckie Artur Radwan powiedział, że składy firmy PESA Bydgoszcz spełniają wszystkie oczekiwania postawione przez Koleje Mazowieckie i wprowadzają nową jakość na mazowieckie tory. Przede wszystkim jednak przyczynią się do poprawy warunków podróżowania, co jest celem nadrzędnym działalności Spółki.

 

Prezes Zarządu Spółki PESA Bydgoszcz Tomasz Zaboklicki, wymienił atuty Elfów, które plasują je w czołówce najnowocześniejszych pociągów w Europie. Zdaniem prezesa są walorami zakupionych zespołów trakcyjnych są: najwyższy stopień bezpieczeństwa – dzięki spełnieniu czterech tzw. scenariuszy zderzeniowych, zespoły napędowe i hamulcowe oraz klimatyzacja.

 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko działanie 7.3 Transport miejski w obszarach metropolitalnych. Przewidywana kwota dofinansowania ok. 50% wartości kontraktu.

------------------------------------------------------------------

Rodzina pojazdów „Elf” przeznaczona jest do obsługi rynku przewozów pasażerskich w ruchu aglomeracyjnym, regionalnym, międzyregionalnym oraz kwalifikowanym z uwzględnieniem specyfiki lokalnej infrastruktury kolejowej, wymagań przyszłych użytkowników oraz zapewnienia wysokiego komfortu dla pasażerów. W wersji bazowej Elf będzie poruszać się z prędkością eksploatacyjną 160 km/h. Wybrane konfiguracje mogą być przystosowane do jazdy z prędkością 190 km/h lub 130 km/h. Pojazd można konfigurować w układzie od dwóch do ośmiu członów. Sumując wszystkie możliwe konfiguracje i uwzględniając między innymi: rodzaj napędu, napięcie zasilania, ilość członów, ilość drzwi na człon, uzyskać można blisko 100 różnych wersji w obrębie jednej rodziny.

Liczba wyświetleń: 830

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.