Z regionu
Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach niesie pomoc już 100 lat
2011.04.07 11:05 , aktualizacja: 2012.03.01 09:55
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
6 kwietnia br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się konferencja naukowa „Środowisko Lasek w perspektywie historii i chrześcijańskiej myśli pedagogicznej”. W spotkaniu uczestniczył pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych Artur Pozorek.
Sympozjum odbyło się w ramach obchodów 100-lecia Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Dzieła Matki Elżbiety Róży Czackiej. Po inaugurującej obrady mszy świętej organizatorzy przypomnieli zebranym sylwetkę i biografię założycielki ośrodka i przedstawili jego założenia ideowe. Ośrodek został zarejestrowany w 1911 roku i niemal od razu zyskał ogólnopolska sławę, stając się kuźnią nowoczesnej tyflopedagogiki i rehabilitacji zawodowej niewidomych. Pod koniec lat 30 XX wieku naukę pobierało tam już ponad 180 dzieci i młodzieży. Obecnie Ośrodek na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej posiada także placówki dla niewidomych z lekkim upośledzeniem umysłowym. We wszystkich kształci się około 280 osób, a wczesnym rozwojem niewidomego dziecka objętych jest 250 dzieci i ich rodzin.
Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych Artur Pozorek, gratulując pracownikom ośrodka jubileuszu, przypomniał, że Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi Dzieła Matki Elżbiety Róży Czackiej w Laskach to jedna z niewielu placówek na terenie kraju, która już od 100 lat działa na rzecz osób ociemniałych. Jak podkreślił, wykwalifikowany, życzliwy i zaangażowany w swoją pracę personel, nowoczesne i komfortowe wyposażenie, różnorodne metody terapii, a także bogaty program zajęć rekreacyjnych oraz wspaniała, rodzinna atmosfera – oto tylko niektóre z atutów placówki. Sprawiają one, że podopieczni czują się niemal jak w prawdziwym domu. Towarzystwo prężnie się rozwija, stawia na wysokie standardy i nowoczesność, wychodzi naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom osób, którym niesiecie pomoc. Otoczeni troskliwą opieką specjalistów, niewidomi mogą uczyć się samodzielności oraz realizować pasje, co jest szczególnie ważne dla ich rozwoju i rehabilitacji. Artur Pozorek podziękował kadrze Ośrodka za zaangażowanie w pracę i wyraził uznanie dla pełnej poświęcenia, trudnej i odpowiedzialnej pracy na rzecz pomocy bliźniemu.
Liczba wyświetleń: 853
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.