Z regionu

„Płock - Miasto Bohater”

2011.04.11 13:25 , aktualizacja: 2012.03.01 09:49

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Płock jest drugim, obok Lwowa, miastem, które Marszałek Józef Piłsudski odznaczył Krzyżem Walecznych za bohaterską postawę podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W dniach 8-10 kwietnia br. obchodzono 90. rocznicę nadania tego honorowego odznaczenia.

 

Ceremonie rocznicowe rozpoczęły się już 8 kwietnia br., otwarciem wystawy plenerowej „Płock – Miasto Bohater”. Centralne obchody zainaugurowali harcerze, 10 kwietnia br., zapraszając uczniów płockich szkół i wszystkich płocczan do udziału w plenerowej grze miejskiej. Po wspólnej, historycznej zabawie złożono kwiaty w miejscach pamięci wojny 1920 roku.

 

Z okazji jubileuszu na Starym Rynku zaprezentowano widowisko „Krzyż Walecznych”, będące rekonstrukcją wydarzeń z 1921 roku. Płocczanie ponownie przeżywali przyjazd Marszałka Piłsudskiego, odznaczenie miasta i jego mieszkańców Krzyżem Walecznych oraz nadanie Marszałkowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Płock. Po inscenizacji wspólnie odmówiono modlitwę za obrońców Płocka. W hołdzie bohaterom Płocka, reprezentujący Samorząd Województwa Mazowieckiego dyrektor płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Michał Twardy, złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

  • fot. arch. Delegatury UMWM...
  • fot. arch. Delegatury UMWM...
  • fot. plocek.pl
  • fot. plocek.pl
  • fot. plocek.pl
  • fot. plocek.pl
  • fot. plocek.pl

Liczba wyświetleń: 792

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.