Z regionu

„Pamiętaj o Mamach” – nowa kampania społeczna Kolei Mazowieckich

2011.04.14 12:55 , aktualizacja: 2012.03.01 09:47
Autor: Biuro Prasowe Kolei Mazowieckich-KM Sp. z o.o.o, Wprowadzenie: Monika Guzowska
Katarzyna Łukasik, Koleje...

Jak często spotykasz wsiadającą do pociągu osobę z małym dzieckiem w wózku? Jak często widzisz mamę lub dziadka stojącego z dzieckiem podczas podróży, gdy wkoło zajęte są wszystkie miejsca siedzące? Jak często pomagasz takiej osobie? 14 kwietnia ruszyła kampania „Pamiętaj o Mamach” organizowana przez Koleje Mazowieckie. Patronat nad akcją objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Osoby podróżujące z małymi dziećmi często spotykają się z obojętnością oraz brakiem życzliwości. Dość często są dla innych podróżnych po prostu niewidoczne. Nie każdy dostrzega, że podróż z małym dzieckiem stwarza duże trudności. Zapominamy, że osobom z małymi dziećmi – nie tylko mamom – należy się pomoc i zrozumienie.

 

Od początku działalności, czyli od 2005 roku Spółka Koleje Mazowieckie podejmuje działania w ramach Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu. Od trzech lat włączamy się również w akcje na rzecz przyszłych mam, czy osób podróżujących z małymi dziećmi, jak np. „Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży”, czy „Odmienny stan – odmienne traktowanie”. W ubiegłym roku Koleje Mazowieckie otrzymały tytuł „Miejsca Przyjaznego Przyszłej Mamie” – wyliczał Artur Radwan, Prezes Zarządu Spółki Koleje Mazowieckie. – Organizowana obecnie akcja, która ma na celu uwrażliwienie pasażerów i obsługi pociągów na osoby podróżujące z dziećmi jest naturalną kontynuacją naszych wcześniejszych działań – dodał.

 

Spółka nie tylko chce promować dobre wzory postępowania, ale podejmuje konkretne kroki, by likwidować bariery utrudniające podróżowanie z małymi dziećmi. Koleje Mazowieckie jako pierwsze, oznaczyły specjalnym piktogramem, miejsca dla kobiet w ciąży. Modernizowane składy wyposażane są w przewijaki dla niemowląt, a także windy i podnośniki ułatwiające wsiadanie i wysiadanie. Nowe pociągi (np. wagony piętrowe, pociągi FLIRT czy ELF) są niskopodłogowe. Cechą charakterystyczną są przestronne wnętrza i szerokie przejścia, a także oznakowane miejsca, gdzie można swobodnie postawić wózek dziecięcy i usiąść przy nim, na specjalnym odchylanym siedzeniu.

Liczba wyświetleń: 666

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.