Z regionu
O ks. Władysławie Skierkowskim w Ciechanowie
2011.05.20 14:50 , aktualizacja: 2012.03.01 08:15
Autor: Barbara Chmielewska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Monika Guzowska
19 maja br., w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie z niezwykłą postacią ks. Władysława Skierkowskiego zapoznała uczestników spotkania prof. Anna Stogowska.
Znakomita historyczka, znawczyni kultury regionu, autorka 10 książek i ponad 100 artykułów publikowanych w czasopismach naukowych opowiadała o życiu, działalności oraz pasji duchownego. W tym roku przypada 125 rocznica urodzin Ks. Władysława Skierkowskiego i 70. zamordowania w hitlerowskim obozie w Działdowie. Ten wybitny duszpasterz etnomuzykolog, ocalił od zapomnienia ponad 2 tys. pieśni kultury kurpiowskiej.
Odkąd zetknął się z muzyką kurpiowską, uległ jej urokowi. Przez resztę życia wracał do Puszczy, zbierał kurpiowskie pieśni, spisywał miejscowe zwyczaje i obrzędy. Był autorem przedstawienia obrzędowego „Wesele na Kurpiach”. Jego działalność przyczyniła się do popularyzacji w Polsce kultury kurpiowskiej, ocaliła od zapomnienia jej bogatą spuściznę. Stała się inspiracją dla wielu znanych kompozytorów, takich jak Karol Szymanowski czy Witold Lutosławski. Pieśni kurpiowskie zebrane przez ks. Skierkowskiego wydano w trzytomowym dziele „Puszcza Kurpiowska w pieśni” pod redakcją Henryka Gadomskiego.
Wśród słuchaczy znalazł się m.in. radny województwa mazowieckiego Benedykt Pszczółkowski. Wydarzenie, doskonale wpisuje się w mazowiecki kalendarz obchodów „Roku ks. Władysława Sierkowskiego”.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Ks. Władysław Skierkowski urodził się 12 marca 1886 r. we wsi Głużek koło Mławy. Po ukończeniu szkoły ludowej uczył się muzyki u organisty w Mławie, następnie przeniósł się do Płocka, gdzie pracował jako organista w kościele seminaryjnym i jednocześnie uczęszczał do gimnazjum, następnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Płocku. Święcenia otrzymał w roku 1912 i został skierowany do pracy w Dzierzgowie, a w roku 1913 został wikariuszem w Myszyńcu. Tu zastała go I wojna światowa. Jeszcze przed końcem działań wojennych przeniesiono go do Krasnosielca, a potem do Różana. Przez pewien czas był proboszczem w Ciachcinie, a od 1925 r. w Imielnicy k. Płocka. Zmarł w obozie w Działdowie w 1941r.
Liczba wyświetleń: 661
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.