Z regionu

„Wszystko co nasze…” w ciechanowskim muzeum

2011.05.24 12:35 , aktualizacja: 2012.03.14 11:58

Autor: Joanna Nałęcz, MSM w Ciechanowie i Barbara Chmielewska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W bieżącym roku obchodzimy setną rocznicę powstania Związku Harcerstwa Polskiego na Ziemi Ciechanowskiej. Z tej okazji 21 maja 2011 r. w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie otwarta została okolicznościowa wystawa: „Wszystko co nasze…”.

 

Celem ekspozycji jest pielęgnowanie pamięci o działalności organizacji, która odegrała ogromną rolę w burzliwych dziejach naszego kraju. Eksponaty przywołują wspomnienie o zasłużonych instruktorach, harcerkach i harcerzach – m.in. Mieczysławie Kurzypińskim, Henryku Sokalskim, Jadwidze Rostkowskiej czy Janie Ruszkowskim.

 

W ciechanowskim muzeum obejrzeć można m.in. sztandar ciechanowskich drużyn harcerskich z 1916 roku oraz liczne fotografie, dokumentujące historię organizacji. Cennym źródłem informacji okazały się liczne kroniki drużyn i szczepów z Pułtuska czy Nasielska, artykuły z prasy czy wspomnienia byłych harcerzy, a także relacje Komendantów Hufca i innych instruktorów działających w regionie.

 

Podczas uroczystości jubileuszowych zasłużonym harcerzom oraz sympatykom zostały wręczone harcerskie rogatywki zaprojektowane przez lokalnego artystę. W ramach obchodów jednej z ulic Ciechanowa nadano również nazwę ul. Harcerskiej.

  • fot. Adam Smoliński
  • fot. Adam Smoliński
  • fot. Adam Smoliński
  • fot. Adam Smoliński
  • fot. Adam Smoliński
  • fot. Adam Smoliński

Liczba wyświetleń: 695

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.