Z regionu
15. Piknik Naukowy
2011.05.31 15:10 , aktualizacja: 2012.03.01 08:03
Autor: Piotr Guzowski, Departament Kultury, Promocji i Turystyki, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
28 maja br. w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat w Warszawie odbył się 15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jest to największa w Europie plenerowa impreza prezentująca naukę szerokim masom odbiorców i od 14 lat przyciąga tłumy zwiedzających.
Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy ok. 250 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski oraz kilkudziesięciu państw Europy i świata. Tegoroczna edycja Pikniku została włączona do programu konferencji Stowarzyszenia Centrów Nauki ECSITE. Jest to coroczne spotkanie przedstawicieli środowisk naukowych z całego świata. Gospodarzem konferencji było Centrum Nauki Kopernik, które z tego tytułu gościło ok. 1000 członków ECSITE.
W tym roku Piknik odbył się przy aktywnym udziale Samorządu Województwa Mazowieckiego. Prezentację regionu przygotował Departament Kultury, Promocji i Turystyki we współpracy z Mazowiecką Agencją Energetyczną. Główną atrakcją stoiska były pokazy dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii i związanych z tym praw fizyki. W tym celu specjalnie sprowadzono 2 kolektory słoneczne – płaski oraz próżniowy i porównywano mechanizmy ich działania. Równolegle przeprowadzane były pokazy tzw. walizki Odnawialnych Źródeł Energii, przedstawiające działanie ogniw fotowoltaicznych, turbiny do zasilania diody LED, turbiny wodnej i elektrolizera. Na dużym ekranie przez cały czas trwania imprezy odbywały się też projekcje krótkich edukacyjnych filmów rysunkowych dla dzieci. Filmy propagowały zdrowy, ekologiczny tryb życia, pokazywały korzyści płynące z oszczędzania energii oraz pozyskiwanie jej ze źródeł odnawialnych. Na młodszych uczestników Pikniku czekały konkursy dotyczące wykorzystania „zdrowej energii” oraz nagrody (albumy, kubki, filiżanki, długopisy, kredki, kalkulatory, opaski odblaskowe).
Ponadto na stoisku zaprezentowana została oferta turystyczna Mazowsza. Wśród odwiedzających olbrzymią popularnością cieszyły się przewodniki turystyczne po Mazowszu, publikacje promujące specjały kuchni mazowieckiej, a także wydawnictwa ukazujące związek Fryderyka Chopina z regionem. Połączenie pokazów o tematyce naukowej i ekologicznej prezentowanych przez Mazowiecką Agencję Energetyczną z ofertą turystyczną województwa okazało się trafnym pomysłem.
Liczba wyświetleń: 874
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.