Z regionu
Mazowszanki przedsiębiorcze w sieci
2011.06.29 13:10 , aktualizacja: 2012.03.01 07:44
Autor: Aneta Złotnicka, Stowarzyszenie Miasta w Internecie, Wprowadzenie: Monika Guzowska
Mazowszanki potrzebują dostępu do projektów edukacyjnych, które podniosą ich umiejętności poruszania się w cyfrowym świecie – to główny wniosek, jaki płynie z II Konferencji organizowanej w ramach projektu SIRMAplus. Spotkanie pod hasłem "Mazowszanki przedsiębiorcze w sieci", odbyło się 28 czerwca br. w Warszawie. Wzięła w nim udział m.in. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska.
Kluczową kwestią jest podniesienie poziomu zaangażowanie się kobiet w przedsięwzięcia gospodarki elektronicznej, które są przyszłością gospodarki województwa. Powinniśmy stopniowo odchodzić od myślenia o przyszłości Mazowsza kategoriami tradycyjnych branż gospodarki na rzecz stymulowania rozwoju e-gospodarki, która rozwija się w Polsce intensywnie – mówiła członek Zarządu Janina Ewa Orzełowska.
FEMINIZACJA INTERNETU
Według specjalistów, największym wyzwaniem jest rozwój umiejętności wykraczający poza korzystanie z e-zakupów czy portali społecznościowych. Tylko wtedy konkurencyjność kobiet na rynku pracy wzrośnie, a Panie będą mogły realizować swoje zawodowe plany korzystając przy tym z możliwości, jakie daje Internet. A o tym, że w polskiej sieci to one dominują świadczą liczby. Dziś w Polsce korzysta z Internetu 49 proc. kobiet i 51 proc. mężczyzn, a ponieważ pań jest w naszym kraju więcej, w liczbach bezwzględnych to właśnie one dominują w sieci!
Feminizacji Internetu sporo miejsca poświęciła Bożena Skibicka, prezes zarządu Stowarzyszenia Praktyków Zarządzania Wiedzą. – Obecnie kobiety stanowią 60 procent klientów sklepów internetowych i wydają w nich jednorazowo o ok. 30 procent jednorazowo więcej – przekonywała. Jej zdaniem Internet będzie coraz częściej wykorzystywany do komunikacji z pracodawcą, czy usługobiorcą (praca w domu), promocji samej siebie, sprzedaży czy szerzej – prowadzenia e-biznesu. Skoncentrowała się również na regulacjach prawnych dotyczących prowadzenia interesów w sieci (obowiązkom właściciela firmy, ochronie danych osobowych, itp).
TELEPRACA
O telepracy – nowym modelu zawodowej aktywności kobiet – mówiła Anna Szymańska z Grupy Kapitałowej DGA S.A. Jej zdaniem telepraca to szansa szczególnie dla kobiet. Chodzi tu przede wszystkim o elastyczność świadczonej pracy i godzenie jej z życiem osobistym. To w przypadku Pań – matek i opiekunek – jest szczególnie ważne – uzasadniała.
Nie bez znaczenia są tu prognozy, które dla telepracowników są obiecujące. Szacuje się, że ich odsetek będzie systematycznie rósł. Na przykład w Stanach Zjednoczonych, w 2015 roku telepracę wykonywać będzie ponad 40 mln ludzi, a ich liczba rośnie w tempie ok. miliona rocznie. Dodatkową zachętą może być to, że prawa telepracownika regulują już, tak w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej, odpowiednie przepisy.
PARTNERSTWO REGIONALNE KOBIET
Konferencja stanowiła jeden z elementów budowania partnerstwa regionalnego, które wypracować ma – wspólnie z organizatorami projektu SIRMAplus – wartościowe inicjatywy na rzecz innowacyjnego e-rozwoju Mazowsza. Kobiety mogą odegrać w nim bardzo ważną rolę, zarówno przedstawiając pomysły na projekty, jak i włączając się kreatywnie w ich realizację.
Do partnerstwa można przystąpić już dzisiaj, kontaktując się z organizatorami konferencji. Warto, aby obecne na konferencji przedstawicielki organizacji pozarządowych i wszystkie inne zainteresowane Panie, wspólnie wypracowały projekt adresowany do Mazowszanek, a związany z upowszechnieniem kompetencji cyfrowych mieszkanek mazowieckiej wsi. To bardzo ważny kierunek działań – badania realizowane przez organizatorów konferencji wskazują na istotny deficyt e-umiejętności w środowiskach wiejskich i silne bariery wejścia w cyfrowy świat związane z zamieszkiwaniem na terenach wiejskich, dotyczące nie tyle fizycznego dostępu do Internetu, ile deficytu motywacji, obaw, czyli de facto nie uświadamiania sobie korzyści płynących z Internetu . Tak konieczność działań podejmowanych w ramach projektu SIRMA argumentowała Janina Ewa Orzełowska.
Liczba wyświetleń: 526
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.