Z regionu

Krajowe święto rolników – Spała 2011

2011.09.30 13:35 , aktualizacja: 2012.02.29 14:37

Autor: Izabela Kuźniewska, Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Tradycyjnie mszą świętą w Kaplicy Polowej AK rozpoczęły się 25 września br. w Spale główne uroczystości „Dożynek Prezydenckich Spała 2011”.

 

Tegoroczne uroczystości trwały dwa dni, gdyż już od soboty czynny był kiermasz tradycyjnych produktów kulinarnych z różnych regionów Polski, można było odwiedzić stoiska promocyjne województw, gmin Powiatu Tomaszowskiego i sponsorów oraz rękodzieła twórców ludowych. Odbył się również konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, a na scenie prezentowały się kapele ludowe z różnych regionów, m.in. zespół folklorystyczny z Mazowsza „Zawidzanie”.

Po złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową prezydenta Ignacego Mościckiego i mszy św. z poświęceniem wieńców dożynkowych, korowód dożynkowy, za powozami Pary Prezydenckiej i zaproszonych gości udał się na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości. Wręczono wieńce dożynkowe, podziękowano rolnikom za trud pracy na roli i gospodarski wysiłek, a starostowie tegorocznych obchodów złożyli na ręce prezydenta RP Bronisława Komorowskiego bochen chleba, upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów.

 

Prezentacji wieńca z Mazowsza, przygotowanego przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu, dokonał zespół folklorystyczny „Zawidzanie”. W przemarszu korowodu dożynkowego delegacji wieńcowej z Mazowsza towarzyszyli przedstawiciele powiatu wyszkowskiego oraz gminy Czerwińsk nad Wisłą. Obchodom towarzyszyły liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego i kiermasze. Można też było skosztować regionalnych potraw.

  • fot. Archiwum UMWM
  • fot. Archiwum UMWM
  • fot. Archiwum UMWM
  • fot. Archiwum UMWM
  • fot. Archiwum UMWM
  • fot. Archiwum UMWM
  • fot. Archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 550

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.