Bezpieczeństwo publiczne

Bezpieczne Mazowsze

2015.12.22 15:15 , aktualizacja: 2016.03.14 14:39

Autor: na podst. materiałów Biura Bezpieczeństwa Publicznego, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • Powiększ zdjęcie. Dzieci próbują sił w miasteczku drogowym w Chynowie fot. arch. UMWM
  • Powiększ zdjęcie. Jazda na rowerze w miasteczku drogowym w Duczkach fot. arch. UMWM
  • Powiększ zdjęcie. W Kadzidle dzieci oglądają samochód rajdowy fot. arch. UMWM
  • Powiększ zdjęcie. W Kątach ratownicy uczą zasad udzielania pierwszej pomocy fot. arch. UMWM
  • Powiększ zdjęcie. Dzieci z Łochowa ćwiczą na fantomach udzielanie pierszej pomocy fot. arch. UMWM
  • Powiększ zdjęcie. Uczniowie pokazują zestawy odblaskowe, które otrzymały fot. arch. UMWM
  • Powiększ zdjęcie. Policjant w Puasecznie omawia z uczniami filmy edukacyjne fot. arch. UMWM
  • Powiększ zdjęcie. Uczeń sprawdza swoją wiedzę i umiejętności na symulatrorze jazdy fot. arch. UMWM
  • Powiększ zdjęcie. Pokaz udzielania pierwszej pomocy w szkole Siennie fot. arch. UMWM
  • Powiększ zdjęcie. Dzieci w kamizelkach odblaskowych jeżdżą po miasteczku drogowym w Warszawie fot. arch. UMWM
  • Powiększ zdjęcie. W Węgrowie kierowca rajdowy prezentuje uczniom swoje auto fot. arch. UMWM

Byliśmy w 11 szkołach na Mazowszu w ramach akcji społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Kontynuowaliśmy „Bezpieczną drogę do szkoły” – w konkursie wzięło udział około 1500 uczniów. Oznakowaliśmy dodatkowe 13 niebezpiecznych miejsc nad wodą i dofinansowaliśmy sprzęt dla policji. Za nami kolejny pracowity rok.

 

Bezpiecznie nad wodą…

Wspólnie z policją już od 6 lat oznaczamy tzw. czarnymi punktami wodnymi kąpieliska stwarzające największe zagrożenie. W tym roku pojawiło się kolejnych 13, co oznacza, że na Mazowszu jest już 121 takich punktów. Zależy nam, żeby ludzie unikali tych miejsc. I nawet jeśli kąpiel jest tam dozwolona, warto zachować szczególną ostrożność. Akcja ma głęboki sens, co potwierdzają statystyki prowadzone przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Komendę Stołeczną Policji w Warszawie oraz Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu. W 2013 r. na terenie województwa utonęły 64 osoby, w tym 37 w samej Warszawie. W ubiegłym roku liczba ta spadła o ponad połowę – utonęło 30 osób, z czego w stolicy były 4 takie wypadki. W ciągu 6 lat trwania akcji w miejscu oznaczonym czarnym punktem wodnym zginęła tylko jedna osoba. To motywuje do dalszego działania. Takie oznakowania są swojego rodzaju apelem do wyobraźni i rozsądku wczasowiczów. Sygnalizują, że – jeśli chodzi o zawirowania wodne czy kształt dna – kąpiel w danej okolicy wiąże się z narażeniem życia. Tablice zawsze są ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu. Ich forma jest bardzo prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność.

 

Wykres: liczba czarnych punktów wodnych w poszczególnych subregionach

Wykres: liczba czarnych punktów wodnych w poszczególnych subregionach

 

Subregion Liczba czarnych punktów wodnych
Dane: liczba czarnych punktów wodnych w poszczególnych subregionach
płocki 5
radomski 12
siedlecki 28
ciechanowski 14
ostrołęcki 18
warszawski wschodni 7
warszawski zachodni 15
Warszawa 22

 

Z trzynastu nowych czarnych punktów wodnych aż osiem stanęło w Warszawietrzy nad Jeziorkiem Szczęśliwickim (przy ul. Dickensa, ul. Włodarzewskiej oraz ul. Usypiskowej 17), cztery przy stawie „Cietrzewia” (od ul. Cietrzewia, ul. Zbocze Pana Tadeusza, ul. Dukatowej oraz ul. Konewki) oraz jeden na plaży przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 2. Dwa kolejne znaki trafiły do powiatu łosickiego – Serpelice na rzece Bug oraz Stara Kornica przy wyrobisku pokredowym. Reszta znaków pojawiła się w Karczewcu przy rzece Liwiec (pow. węgrowski), Tuchlinie przy rzece Bug (pow. wyszkowski) oraz w Żyrardowie przy Zalewie Żyrardowskim. Środki na wyprodukowanie tablic zapewnił Samorząd Województwa Mazowieckiego, a miejsca, w których będą ustawione, wytypowały komendy – wojewódzka i stołeczna policji.

 

… i w drodze do szkoły

Wprowadzając element rywalizacji, popularyzujemy wśród najmłodszych naukę przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach – od 2002 r. organizujemy konkurs „Bezpieczna droga do szkoły”. Naszym założeniem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci dojeżdżających do szkół na rowerach lub poruszających się pieszo po drogach publicznych. Formuła pozostaje bez zmian – przebiega on dwuetapowo. Pierwszy etap – na szczeblu gminnym – to dodatkowe zajęcia wychowania komunikacyjnego w klasach IV–VI szkół podstawowych i klasach I–II gimnazjów. Dzieci korzystają z podręcznika „Moje pierwsze prawo jazdy – karta rowerowa”, a uczniowie wyróżniający się wiedzą typowani są do finału powiatowego. Tu z kolei trzeba wykazać się nie tylko znajomością teorii, ale też umiejętnościami praktycznymi, na specjalnym torze przeszkód.

W 2015 r. w konkursach wzięło udział około 1500 osób, a spośród nich do finałów powiatowych zakwalifikowało się 865. Wszystkich finalistów wyposażyliśmy w zestawy rowerzysty – kaski rowerowe, kamizelki odblaskowe, oświetlenie do rowerów (lampka przednia i tylna), opaski odblaskowe, smycze z elementami odblaskowymi. Dodatkowo laureatów I, II i III miejsca nagrodziliśmy rowerami, tabletami, aparatami fotograficznymi, grami planszowymi, kierownicami i odtwarzaczami mp4.

Konkurs organizujemy wspólnie z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego, Komendą Stołeczna Policji, Komendą Wojewódzką Policji z siedziba w Radomiu.

 

Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

Za nami już druga edycja kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”, dzięki której spotkaliśmy się z około 4 tys. uczniów i rozdaliśmy ponad 27 tys. zestawów i elementów poprawiających widoczność na drogach. Skąd pomysł na tę akcję? W ciągu ostatnich 8 lat liczba ofiar śmiertelnych na drogach województwa mazowieckiego zmniejszyła się blisko o połowę – z 959 osób w 2007 r. do 518 w roku 2014. Widoczna poprawa to efekt wieloletniej współpracy wielu partnerów, którzy kwestię bezpieczeństwa na drodze traktują jako wspólną sprawę wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób włączają się do ruchu. Zainicjowana przez nas akcja „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” jest właśnie formą łączenia sił na rzecz poprawy bezpieczeństwa w naszym regionie. Oprócz Samorządu Województwa Mazowieckiego włączyły się w nią: Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Meditrans, Automobilklub Polski, mazowieckie WORD-y oraz Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa–Modlin. W spotkaniach z uczniami brali też udział policjanci i strażacy.

Mimo obiektywnej poprawy region wciąż ma najwyższy wskaźnik zabitych na drodze. Od stycznia do końca października 2015 r. na Mazowszu (wyłączając garnizon warszawski) w 1803 wypadkach zginęło już 256 osób a 2206 zostało rannych. Fatalnie wygląda zwłaszcza bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, którzy lekceważą nie tylko apele policji, ale często także przepisy i na przykład poruszają się po zmroku bez elementów odblaskowych.

W ramach akcji "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" do dzieci trafiło w sumie ponad 26 tys. zestawów (małych, średnich i dużych) składających się z opasek, pasów naramiennych i elementów odblaskowych, smyczy, kasków i oświetlenia rowerów. Oddzielnie rozdawano również pasy odblaskowe (blisko 2 tys. sztuk). Młodzi Mazowszanie poznali zasady udzielania pierwszej pomocy oraz próbowali sił na symulatorze jazdy jednośladem. Mieli też możliwość praktycznego zweryfikowania umiejętności i wiedzy w specjalnie przygotowanym miasteczku drogowym. Wspólnie z policjantami omawiali konkretne sytuacje komunikacyjne oraz rozmawiali na temat niebezpieczeństw wynikających m.in. z rozmów z nieznajomymi czy sięgania po używki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja strażackiego sprzętu ratownictwa drogowego. Młodzi Mazowszanie słuchali też opowieści kierowców rajdowych, którzy przekonywali, że brawura nie popłaca, a sztuką jest rozsądna jazda i bezpieczne dotarcie do celu. Doświadczeni kierowcy ostrzegali, z jakimi niebezpieczeństwami możemy spotkać się na drodze. I co najważniejsze, zachęcali do noszenia elementów odblaskowych.

 

Sprzęt dla policji

Kontynuujemy partnerską współpracę z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie. Dzięki temu w 2015 r. zakupiliśmy 15 testerów do badania trzeźwości. Alcoblow.

Liczba wyświetleń: 879

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.