Aktualności
Finał projektu airLED
2014.11.05 09:15 , aktualizacja: 2014.11.05 15:20
Autor: oprac. Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska
- Fot. arch. MBPR Oddział w...
- Fot. arch. MBPR Oddział w...
- Fot. arch. MBPR Oddział w...
- Fot. arch. MBPR Oddział w...
- Fot. arch. MBPR Oddział w...
Lotniska i obszary z nimi sąsiadujące są coraz częściej postrzegane, jako katalizatory lokalnego postępu. Zintegrowanie działań w tym zakresie to duże wyzwanie, któremu najlepiej stawić czoła, łącząc siły z regionami o zbliżonych potrzebach i możliwościach. Temu służył europejski projekt airLED, w którym uczestniczyło Mazowsze.
4 i 5 listopada w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca realizację tego przedsięwzięcia. Uczestniczył w niej m.in. marszałek Adam Struzik.
Projekt airLED (Local economic development in airport catchment areas) to rodzaj partnerstwa, którego ambicją jest wypracowanie spójnej wizji rozwoju obszarów położonych w najbliższym sąsiedztwie lotnisk. Służyć ma m.in. stworzeniu Airport Cities – Miast Lotniskowych, czyli obszarów, w których obok portu oraz elementów dodatkowej infrastruktury komunikacyjnej rozwija się szeroko rozumiana działalność biznesowa. To olbrzymie, ale w perspektywie opłacalne przedsięwzięcie logistyczne, zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i społecznym. Lotniska oraz tereny je otaczające dynamizują lokalny rozwój gospodarczy, przyciągają inwestorów, generują nowe miejsca pracy.
W Polsce, podobnie jak w całej Europie transport lotniczy jest najszybciej rozwijającą się gałęzią, co jest konsekwencją zmian gospodarczych i wzrostu ogólnej mobilności społeczeństwa. Porty lotnicze pełnią dziś rolę węzłów transportowych i węzłów aktywności gospodarczej, gdzie możemy znaleźć cały szereg wyspecjalizowanych funkcji biznesowych, handlowych, usługowych, a także rekreacyjnych i kulturalnych.
W projekcie uczestniczyło dziewięciu partnerów, w tym trzech naukowych, z czterech krajów europejskich (Węgry, Polska, Włochy, Słowenia). Samorząd Województwa Mazowieckiego do udziału w inicjatywie zaproszony został w sierpniu 2011 r. a jednostką reprezentującą go jest Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie, Oddział Terenowy w Płocku.
Członkami mazowieckiej grupy RDCB (regionalnej grupy koordynacyjnej) są: Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze" Lotnisko Chopina w Warszawie, „Koleje Mazowieckie - KM" sp. z o.o., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie, gmina Nowy Dwór Mazowiecki, gmina Pomiechówek, gmina Zakroczym, powiat nowodworski, Fundacja Park Militarny Twierdzy Modlin, Agencja Mienia Wojskowego, Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., Krajowa Izba Gospodarcza, Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. w Olsztynie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Warszawie, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek, Związek Miast Nadwiślańskich, Szlak Wodny im. Króla Stefana Batorego, Konkret SA Poznań, Instytut Rozwoju Miast w Krakowie, Politechnika Krakowska oraz Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie.
– Z naszej perspektywy kluczowy jest Modlin – z naciskiem na jego charakter społeczno-gospodarczy oraz kwestie środowiskowe i kulturowe. Teraz jest najlepszy moment na właściwe zagospodarowanie obszaru wokół modlińskiego portu tak, by w perspektywie kolejnych lat powstało tu Airport City – uważa marszałek Adam Struzik – Tereny wokół portu lotniczego Warszawa/Modlin, stanowią bardzo atrakcyjne miejsce dla inwestorów i tworzenia strefy aktywności gospodarczej. Samorząd Województwa Mazowieckiego konsekwentnie dąży do poprawy dostępności lotniska poprzez budowę dogodnych połączeń drogowych (droga 62, S7) i kolejowych z Warszawą i Płockiem. Poza tym zabytkowa Twierdza Modlin może wprowadzić do projektowanego Airport City nową jakość – wartość kulturową, która jednocześnie będzie elementem identyfikującym i wskazującym na wyjątkowość lokalizacji w skali Europy – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Artykuły powiązane
Liczba wyświetleń: 476
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.