Aktualności

Spotkanie z dyrektorami mazowieckich szpitali

2020.03.04 14:15 , aktualizacja: 2020.03.05 07:59

Autor: OPr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Profesor Andrzej Horban demontruje zestaw ochronn dla personelu medycznego. Obok niego z mikrofonem stoi pielęgniarka koordynująca szpitala zakaźnego w Warszawie W spotkaniu z...
  • Elżbieta Lanc, członek zarządu przemawia do zgromadzonych na sali konferencyjnej Członek zarządu Elżbieta...
  • Uczestnicy spotkania podczas konferencji W spotkaniu uczestniczyli...
  • Profesor Andrzej Horban w fartuchu ochronnym przeznaczonym dla personelu medycznego stoi pośrodku zgromadzonych na konferencji W zapewnienieniu...

W związku z sytuacją związaną z zagrożeniem koronawirusem COVID-19 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie 4 marca odbyło się spotkanie przedstawicieli mazowieckich placówek medycznych, których organem założycielskim jest samorząd Mazowsza z prof. Andrzejem Horbanem, konsultantem krajowym w dziedzinie chorób zakaźnych.

 

Mazowieckie szpitale są dobrze przygotowane na przyjęcie pacjentów z koronawirusem, a Samorząd Województwa Mazowieckiego jest w stałym kontakcie z dyrektorami placówek medycznych – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa. – Musimy zachować pełną gotowość, ponieważ w Polsce mamy pierwszy potwierdzony przypadek zachorowania – powiedziała.

W spotkaniu uczestniczył prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

– Podejdźcie państwo do tego spokojnie i z rozwagą. Stosujcie wszystkie zalecane zasady ostrożności  –  powiedział.

Podkreślił także, że ważna jest profilaktyka.

Swoimi doświadczeniami na temat zapewnienia bezpieczeństwa personelowi medycznemu, mającemu kontakt z pacjentami podzieliła się pielęgniarka koordynująca Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie Wiesława Higersberger.

– Na przestrzeni lat udało się wypracować procedury. Stosujemy środki ochrony osobistej takie jak fartuchy, maseczki, przyłbice, kombinezony. Zalecamy używanie fartuchów nieprzemakalnych zakładanych przez głowę, bez pleców oraz maseczki jednorazowe najlepiej z filtrem z zaworkiem ułatwiającym oddychanie – mówiła.

Uczestnicy spotkania pytali m.in. o transport pacjentów z koronawirusem, zachorowalność wśród dzieci, najskuteczniejsze sposoby ochrony personelu.

Na temat koronawirusa rozmawiano także 3 marca podczas obrad mazowieckiego sejmiku. Zgodnie z wytycznymi wojewody mazowieckiego 59 mazowieckich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości na ewentualne przyjęcie pacjentów zakażonych koronawirusem, z tego 14 dla których organem założycielskim jest samorząd Mazowsza.

 

Artykuły powiązane

Spotkanie informacyjne w UMWM w sprawie zagrożenia koronawirusem SARS-COV-2

10-03-2020
10 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie informacyjne w sprawie zagrożenia koronawirusem SARS-COV-2.
więcej

Liczba wyświetleń: 610

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.