Aktualności

Spotkanie informacyjne w UMWM w sprawie zagrożenia koronawirusem SARS-COV-2

2020.03.10 14:55 , aktualizacja: 2020.03.10 15:57

Autor: Oprac. WKZ, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

 • Przybyli wszyscy dyrektorzy...
 • Występuje dr Jacek...
 • 10 marca w Urzędzie...
 • Uczestniczyli członkowie...
 • W spotkaniu uczestniczyli...
 • Z prezentacją dr Jacka...
 • Na pierwszym planie -...
 • Fragment prezentacji - opis...
 • Fragment prezentacji -...
 • Fragment prezentacji - -...
 • W drugiej części spotkania...

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa SARS-COV-2 na Mazowszu kolejne spotkanie informacyjno-konsultacyjne odbyło się 10 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

 

Tym razem przedstawiciele zarządu województwa spotkali się z dyrektorami i kierownikami wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych: kulturalnych, oświatowych, ochrony zdrowia, spółek, WORD-ów oraz instytucji pomocniczych. Uczestniczyli: Elżbieta Lanc, Janina Ewa Orzełowska, Rafał Rajkowski, Wiesław Raboszuk.

 

– Chcemy z Państwem porozmawiać, w jaki sposób postępować w konkretnych sytuacjach związanych z zagrożeniem – zarówno od strony praktycznej, zdrowotnej, ale i od strony formalno-prawnej, bo jesteście państwo pracodawcami. Chcemy ustalić, jak eliminować potencjalne zagrożenia dla pracowników i dla wszystkich mieszkańców. Najważniejsze jest, abyśmy minimalizowali zagrożenia, związane z bezpieczeństwem ludzi, w tym naszych pracowników – podkreśliła, otwierając spotkanie, członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Podczas pierwszej części spotkania przedstawiony został stan przygotowań marszałkowskich szpitali i placówek ochrony zdrowia do poradzenia sobie z zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2.

 

Szczegółowej prezentacji w tym zakresie dokonał i wnikliwie ocenił obecną sytuację dr Jacek Kowalski, kierownik zespołu medycznego ds. opieki nad pacjentami z chorobami szczególnie niebezpiecznymi i wysoce zakaźnymi w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Następnie padło wiele pytań, na które zostały udzielone konkretne odpowiedzi.

 

– Epidemia się zaczęła. Uspokoję jednak: mamy już doświadczenie, to jest siódmy koronawirus tej rodziny, który wywołuje zachorowania u ludzi, choć te poprzednie epidemie nie zyskały takiego rozmachu jak epidemia obecna. Około 20 proc. zwykłych infekcji tzw. przeziębień górnych dróg oddechowych to są koronawirusy, więc to nie jest nic nowego. Jest to wirus odzwierzęcy, to nowy wirus, który zmutował, ale zarażenia koronawirusowe są znane od wielu lat – poinformował dr Jacek Kowalski. Mówiąc o obecnej sytuację zauważył, że Francja i Niemcy, które są naprawdę świetnie przygotowane do takich sytuacji, mają już po 8 tys. przypadków tej choroby. – U nas w Polsce potwierdzonych przypadków dziś rano było 18, w szpitalu Zakaźnym w Warszawie potwierdzonych leży 2 pacjentów – podkreślił dr Jacek Kowalski.

 

W drugiej części spotkania omówione zostały sprawy związane z prawem pracy i prowadzeniem działalności statutowej przez jednostki samorządowe, w świetle wejścia w życie postanowień ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Artykuły powiązane

Współpraca w ramach walki z koronawirusem

09-03-2020
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące bieżącej sytuacji związanej z zachorowaniami na koronawirusa w Polsce.
więcej

Spotkanie z dyrektorami mazowieckich szpitali

04-03-2020
Prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych spotkał się z przedstawicielami mazowieckich placówek medycznych, których organem założycielskim jest samorząd Mazowsza. Tematem spotkania była sytuacja związana z koronawirusem.
więcej

Mazowieckie szpitale przygotowane na pacjentów z koronawirusem

03-03-2020
Podczas obrad Sejmiku Województwa Mazowieckiego dyskutowano na temat stanu przygotowania mazowieckich placówek na ewentualne przyjęcie pacjentów z koronawirusem. Głos zabrał m.in. konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban.
więcej

Koronawirus - jak zminimalizować ryzyko? Rady Światowej Organizacji Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego

02-03-2020
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że większość zakażonych koronawirusem doświadcza łagodnej postaci tej choroby i dochodzi do siebie. W niektórych przypadkach choroba okazuje się śmiertelna. Warto zachować podstawowe środki ostrożności.
więcej

Koronawirus – co to jest i jak postępować?

31-01-2020
Zalecenia krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych prof. dr hab. n. med. Andrzeja Horbana, aktualne informacje oraz wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
więcej

Liczba wyświetleń: 1844

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.