Aktualności

Współpraca w ramach walki z koronawirusem

2020.03.09 15:30 , aktualizacja: 2020.03.10 15:12

Autor: Opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Przy współnym stole siedzą: wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, członek zarządu lżbieta Lanc i zastępca prezydenta m.st. Warszawy Paweł Rabiej W ramach walki z...
  • Członek zarządu Elżbieta Lanc podczas przemówienia W Urzędzie Marszałkowskim...
  • Wojewoda mazowiecki Konstatny Radziwiłł podczas przemówienia Wojewoda mazowiecki...
  • Kierownicy placówek medycznych podczas spotkania w sali konferencyjnej siedzą w sali konferencyjnej W spotkaniu uczestniczyli...
  • Od prawej siedzą: członek zarządu Elżbieta Lanc, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWM Agnieszka Gonczaryk, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego UMWM Monika Sokulska W spotkaniu uczestniczyły:...

Temat koronawirusa SARS-CoV-2 zdominował spotkanie kierowników miejskich i wojewódzkich podmiotów leczniczych, które odbyło się 9 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Uczestniczyli w nim m.in. członek zarządu Elżbieta Lanc, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, a także Paweł Rabiej, zastępca prezydenta m. st. Warszawy.

 

– Działamy wszyscy w sytuacji kryzysowej. Niezwykle istotny jest szybki przepływ informacji i ścisła współpraca. To bardzo ważne, abyśmy mogli odpowiednio reagować na Państwa potrzeby – zaapelowała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Wojewoda podziękował za zaproszenie i współpracę rządowo-samorządową w ramach walki z koronawirusem.

– To pokazuje, że potrafimy robić coś razem, bez względu na punkt widzenia i różnice zdań –­ powiedział wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Niestety poinformował, że sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej, na który placówki lecznice złożyły zapotrzebowanie w ramach walki z koronawirusem, jednostki muszą kupować we własnym zakresie.

– Pieniądze są w zasięgu ręki, ale zakupy w fizycznie placówki mają dokonywać same – zaznaczył. – W drodze jest dodatkowa pula środków indywidualnego zabezpieczenia medycznego  – dodał.

 

Stan na dziś

Wojewoda przekazał ponadto informacje o liczbie chorych na koronawirusa, przypomniał o zasadach postępowania w sytuacji podejrzenia zachorowania. Zaapelował o poszanowanie prywatności i godności osób zakażonych, przebywających w szpitalach.

Zwrócił uwagę, że Sanepid pracuje całodobowo. W stan podwyższonej gotowości postawione zostało ratownictwo medyczne i transport międzyszpitalny. Rekomendował, aby w najbliższym czasie nie organizować różnego rodzaju zgromadzeń, konferencji, spotkań, zjazdów.

 

Kluczowy przepływ informacji

Wiceprezydent m. st. Warszawy Paweł Rabiej podkreślił, że trzeba się jak najlepiej przygotować do walki z koronawirusem, a do tego niezbędna jest współpraca, kooperacja, wymiana informacji, wzajemne zaufanie. Zapowiedział kolejne spotkania w tym temacie.

– Będziemy też rozmawiać o kwestiach związanych z pojawiającymi się niepewnościami. Działamy pod coraz większą presją, płacową, cenową, organizacyjną. Chcemy zacieśnić współpracę, rozmawiać o tym, co nas łączy, ale też powoduje napięcia w kooperacji, trudności w dążeniu do zapewniania bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza –  powiedział.

Zapisy wynikające z nowej specustawy, która weszła w życie rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa przybliżył uczestnikom mecenas UMWM Marcin Wielgolaski.

 

Uczestnicy dopytywali m.in. o kwarantannę domową, o to gdzie powinna być kierowana rodząca, u której wykryto koronawirusa, bądź też pacjent z koronawirusem wymagający wycięcia wyrostka robaczkowego, a także czy zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla pracowników mogą być wykonywane poza ustawą o zamówieniach publicznych. Zwracali uwagę na rosnące trudności związane z zaopatrzeniem w artykuły służące do ochrony indywidualnej.

Artykuły powiązane

Spotkanie informacyjne w UMWM w sprawie zagrożenia koronawirusem SARS-COV-2

10-03-2020
10 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie informacyjne w sprawie zagrożenia koronawirusem SARS-COV-2.
więcej

Liczba wyświetleń: 1204

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.