Komunikaty

Koronawirus – co to jest i jak postępować?

2020.01.31 13:50 , aktualizacja: 2020.02.07 16:06

Autor: op.WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), 30 stycznia, ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) w związku z globalnym wybuchem epidemii koronawirusa 2019-nCoV. „Jeśli wirus się pojawi w Polsce nie będzie dla nas żadnym zaskoczeniem, ponieważ jesteśmy przygotowani” – podaje  Ministerstwo Zdrowia.

 

Jak zapewnia resort wszystkie szpitale, w których zlokalizowane są oddziały zakaźne, otrzymały również instrukcje postępowania i procedury.

 

Koronawirusy (CoV) to duża rodzina wirusów, które powodują choroby, od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak m.in. zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV). Nowy koronawirus (nCoV) to nowy szczep, który nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi. Pierwszy przypadek zachorowania został zgłoszony w Wuhan w Chinach pod koniec ubiegłego roku.

 

Zgodnie z rekomendacjami WHO zaleca się stosowanie standardowych zachowań w zapobieganiu rozprzestrzeniania się infekcji. Obejmują one m.in.:

  • regularne mycie rąk,
  • zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania,
  • unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie.

Gdzie szukać informacji?

Zalecenia krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych prof. dr hab. n. med. Andrzeja Horbana oraz aktualne informacje oraz wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie zasad postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV znajdziemy w serwisach:

 

Głównego Inspektora Sanitarnego

 

Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie (jednostka, dla której podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego)

 

Podstawowe informacje oraz wykaz oddziałów zakaźnych w Polsce znajdziemy też na stronie Ministerstwa Zdrowia:

Koronawirus 2019-nCoV

Objawy i przebieg choroby

„Byłeś w Chinach Byłeś w Chinach i źle się czujesz? Sprawdź co robić!”

Prof. Krzysztof Pyrć: zaczynamy badania nad nowym koronawirusem

 

oraz

Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

 

Artykuły powiązane

Spotkanie informacyjne w UMWM w sprawie zagrożenia koronawirusem SARS-COV-2

10-03-2020
10 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie informacyjne w sprawie zagrożenia koronawirusem SARS-COV-2.
więcej o: Spotkanie informacyjne w UMWM w sprawie zagrożenia koronawirusem SARS-COV-2

Liczba wyświetleń: 1080

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.