Komunikaty
Stanowisko PURPLE w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej
2007.11.06 00:00 , aktualizacja: 2010.05.17 14:24
Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator
6 listopada br. w Maastricht zostało przekazane Komisji Europejskiej stanowisko PURPLE w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej, które zostało wypracowane na podstawie danych zebranych w 13 regionach członkowskich PURPLE.
W stanowisku PURPLE zwraca się do instytucji Unii Europejskiej i do państw członkowskich by zauważyły i doceniły w pełni znaczenie terenów podmiejskich. Presja wywierana przez miasta i odczuwana przez wszystkie tereny podmiejskie w Unii Europejskiej jest wystarczającym powodem by terenom tym przyznać szczególne miejsce w polityce na każdym poziomie. Z drugiej jednakże strony tereny podmiejskie to ogromne wartości: otwarta przestrzeń, piękne krajobrazy, bioróżnorodność i wiejskie społeczności. Duża jest też rola rolnictwa, które z jednej strony produkuje na rynki światowe, z drugiej pełni ważną rolę krajobrazową i oferuje produkty i usługi dla pobliskich miast.
Stanowisko PURPLE w sprawie reformy WPR wynika z faktu, iż zdaniem PURPLE Komisja Europejska obecnie nie posiada spójnej długoterminowej wizji umocnienia rolnictwa i wiejskich społeczności na terenach podmiejskich (peri-urban). Dokument przedstawiony został właściwym merytorycznie instytucjom oraz departamentom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Województwo Mazowieckie przystąpiło do grupy partnerskiej europejskich regionów PURPLE na mocy uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego Nr 60/07 z dnia 2 kwietnia 2007 roku. Obecnie w skład grupy PURPLE wchodzi już 13 europejskich regionów: Randstad, Południowo-Wschodnia Anglia, Ile-de-France, Województwo Mazowieckie, Flandria, West Midlands, Region MHAL, Frankfurt Rhein-Main, Region Sztokholmski, Nord-Pas de Calais, Rhone-Alpes, Katalonia, Region Dublin.
Statut PURPLE cel grupy określa w sposób następujący:
„PURPLE jest grupą regionów i organów regionalnych o wspólnych zainteresowaniach zagadnieniami rolniczymi i wiejskimi specyficznymi dla obszarów doświadczających znaczącego nacisku ze strony obszarów miejskich. Misja PURPLE „PURPLE poświęca się dążeniu do zrównoważonego rozwoju wiejskiego i rolniczego w regionach podmiejskich” winna być realizowana przez:
1. Promocję udanego tranzytu społeczno-gospodarczego na podmiejskich obszarach wiejskich i w ich sektorze rolniczym.
2. Wpływ na tworzenie europejskiej polityki regionalnej i wiejskiej.
3. Działanie jako platforma regionów podmiejskich dla dzielenia się wiedzą i dobrymi praktykami w celu umożliwienia powiązań i produktywnych rzeczywistych wspólnych działań pobudzających między istniejącymi projektami, jak również promowanie inicjatyw trans-europejskich na tym polu.
4. Rozwijanie szczególnej roli głównego interlokutora z instytucjami mającymi swoje siedziby w Brukseli, politykami i decydentami w zakresie zagadnień o szczególnej wadze dla europejskich regionów podmiejskich.”
www.purple-eu.com
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 2421
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.