Badania turystyczne

Badania ruchu turystycznego

2014.05.21 12:15 , aktualizacja: 2014.05.21 12:25

Autor: Krzysztof Pelizg (KP), Wprowadzenie: Monika Guzowska

Na zlecenie Samorządu Województwa Mazowieckiego w 2013 r. zostały przygotowane i przeprowadzone badania ruchu turystycznego na Mazowszu.

W ramach zadania wykonana została analiza ruchu turystycznego w latach 2007–2012 wraz z ekspertyzą segmentacji rynku turystycznego oraz opracowano metodologię corocznych badań ruchu turystycznego.

 

Z przeprowadzonej analizy wynika, że mazowiecki ruch turystyczny charakteryzuje się szczupłą, choć jakościowo dobrze rozwiniętą, bazą noclegową oraz wysokim stopniem wykorzystania tej bazy przez turystów. Spośród wszystkich regionów kraju Mazowsze przyciąga największą liczbę turystów z kraju
i zagranicy. Na bazę noclegową składają się przede wszystkim obiekty hotelowe, w tym zwłaszcza hotele. W ostatnich latach następuje też bardzo szybki przyrost hosteli oraz innych obiektów spełniających funkcje hotelowe, jak gościńce, zajazdy czy zamki. Stopień wykorzystania obiektów hotelowych przez turystów jest wyższy niż ich udział w ogólnej liczebności obiektów i oferowanych miejsc noclegowych. Udział innych niż hotelowe obiektów noclegowych jest już znacznie niższy także w porównaniu z innymi regionami kraju.

 

W latach 2007–2012 mazowiecka baza turystyczna rozwijała się w szybkim tempie, a w jeszcze wyższym tempie wzrastało jej wykorzystanie przez turystów krajowych i zagranicznych.

 

Mazowiecki ruch turystyczny charakteryzuje się dysproporcjami. Pierwszą z tych dysproporcji jest dominacja Warszawy z jej udziałem dochodzącym do 4/5 mazowieckiego ruchu turystycznego. Kolejną dysproporcją przejawiającą się w podregionach jest zdecydowana dominacja ich centrów nad pozostałymi obszarami.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 3976 kB, Liczba pobrań: 2385, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 1531

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.