Marszałek Województwa Mazowieckiego o 4 latach pracy samorządu

 

Szanowni Państwo!

Za nami cztery lata pracy dla województwa, a przede wszystkim dla mieszkańców Mazowsza. To właśnie Państwo korzystacie na co dzień z wyremontowanych i budowanych dróg, boisk sportowych czy sprzętu kupowanego dla szpitali. Wszystkie te decyzje w bardzo bezpośredni sposób przekładają się na komfort i bezpieczeństwo naszego życia. Dziękując za powierzone mi zaufanie, chciałbym krótko podsumować ten okres.

 

Był to czas ciekawy, ale i niełatwy dla naszego województwa. Mazowsze – największy region w Polsce, stało się prawdziwym placem budowy. Prace nad powstaniem lotniska w Modlinie, przebudowa kilku tysięcy kilometrów dróg wojewódzkich, gminnych oraz powiatowych, długo oczekiwana budowa mostu na Bugu, remonty 92 oddziałów szpitalnych, a także zakończenie budowy kilku szpitali – w Ostrołęce, Pułtusku, Grodzisku Mazowieckim, Garwolinie czy budowa ponad 300obiektów sportowych, z których korzystają na co dzień nasze dzieci – to oczywiście tylko niektóre z realizowanych zadań.

 

Był to także okres owocny dla kultury. W 2010 r. zakończyliśmy budowę Matecznika Mazowsze – siedziby Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz przebudowę Teatru Dramatycznego w Płocku. Powstało nowe muzeum – Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Wybudowano Budynek Dworu z funkcją muzealną w Opinogórze. Otwarty został także inny ważny obiekt – nowy kompleks muzealno-wystawienniczy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Również dzięki naszej pomocy udało się wyremontować m.in. 156 kościółków na Mazowszu – prawdziwych perełek architektury sakralnej.

 

Ten okres to czas dużych zakupów – 47 pociągów dla Kolei Mazowieckich, ponad 850 sztuk sprzętu specjalistycznego dla mazowieckich szpitali, 365 samochodów dla policji, ponad 500 samochodów dla straży pożarnej.

 

Była to również kadencja solidaryzmu z lokalnymi samorządami z Mazowsza, które bardzo często bez naszej pomocy nie mogłyby zrealizować szeregu ważnych inwestycji na swoim terenie – budowy kanalizacji, wodociągów, boisk, dróg czy ścieżek rowerowych. W ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza dofinansowaliśmy 4200 inwestycji: modernizacje ponad 1350 km dróg, 800 placówek oświatowych, 500 obiektów sportowych, budowy ponad 350 km sieci wodociągowej i ponad 70 km kanalizacyjnej. Coraz trudniej znaleźć gminę, w której nie ma choć jednej tablicy z herbem województwa.

 

Z tygodnia na tydzień przybywa także inwestycji realizowanych dzięki środkom unijnym. Do tej pory podjęliśmy decyzje o dofinansowaniu ponad tysiąca projektów. W ten sposób tylko w tym roku do naszej, mazowieckiej gospodarki trafiło 1,1mld zł. To nie tylko inwestycje, które są w ten sposób realizowane, ale także praca dla firm i ludzi.

 

Pomagaliśmy także organizacjom pozarządowym, stowarzyszeniom i fundacjom. Dzięki naszemu wsparciu finansowemu odbyło się 776 imprez kulturalnych i  12 tys. sportowych. 120 tys. dzieci z Mazowszawzięło także udział w programie „Bezpieczna droga do szkoły”, ucząc się zasad bezpieczeństwa na drodze. Ponad 10 tys. dzieci otrzymało odblaski, kaski rowerowe i oznakowanie roweru, dzięki którym są dobrze widoczne na drodze.

 

Jednak odpowiedzialność władzy to także wybieganie poza czteroletnią kadencję i troska o przyszłość województwa. Za nami trudna batalia o zmianę krzywdzącej Mazowsze ustawy o „janosikowym” –rozmowy, apele, aż w końcu wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Na szczęście udało się zabezpieczyć przyszły rok. Strona rządowa wyszła naprzeciw naszym oczekiwaniom i zaproponowała zmniejszenie wysokości „janosikowego” o blisko 170 mln zł.

 

Mijające cztery lata to zatem czas dobry dla Mazowsza. Można powiedzieć, że upłynął pod znakiem inwestycji i dobrej współpracy – zarówno z samorządami gminnymi i powiatowymi, prezydent Warszawy, jak i władzą rządową. Mazowsze może z optymizmem patrzeć w przyszłość.

 

 

 

Adam Struzik

Marszałek Województwa Mazowieckiego

 

Podsumowanie czterech lat pracy samorządu województwa

(fragm. konferencji prasowej)

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.