Aktualności

Bezpieczne lato – nowe czarne punkty nad wodą

2015.07.01 10:40 , aktualizacja: 2015.07.08 13:40

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Akcja  - czarne punkty nad wodą fot.Michał Słaby
Marszałek Adam Struzik udziala wywiadu nt. czarnych punktów fot.Michał Słaby
Wypowiedź marszałka Adama Struzika o zagrożeniach nad wodą fot.Michał Słaby
Czarne punkty  - na Mazowszu przybyło 13 nowych fot.Michał Słaby

Latem, gdy tylko słupki rtęci zaczynają piąć się w górę, mazowieckie plaże i kąpieliska zapełniają się ludźmi. Każdy szuka sposobu na upał, często zapominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 

Bezpieczna kąpiel

Wiele osób na miejsce wypoczynku wybiera niestrzeżone i niebezpieczne kąpieliska. Samorząd Województwa Mazowieckiego, mając na uwadze zagrożenia wynikające z tej sytuacji, wspólnie z policją od 6 lat oznacza najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W tym roku do istniejących 108 punktów dołączy 13 nowych. W sumie będzie ich 121.

– Chodzi nam o to, żeby ludzie unikali tych miejsc, a nawet jeśli tam jest kąpiel dozwolona, to żeby zachowywali szczególną ostrożność. Moim zdaniem ta akcja ma głęboki sens, bo jeżeli w 2013 r. utonęły na terenie województwa 64 osoby, to w 2014 r. – 30. W tym roku już niestety dziesięć, ale mamy nadzieję, że ta tendencja będzie spadkowa. Wierzymy głęboko, że roztropni ludzie, korzystający z różnych miejsc, którzy chcą po prostu zażyć trochę rekreacji, nie przypłacą tego życiem i zdrowiem. Trzeba też pamiętać, żeby nie skakać w nieznanych miejscach „na głowę” do wody, bo może się to skończyć kalectwem na całe życie – podkreślił marszałek Adam Struzik.  

 

Liczby mówią same za siebie…

Jak pokazują statystyki – prowadzone przez samorząd województwa, Komendę Stołeczną Policji w Warszawie oraz Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu – akcja przynosi efekty. Chociaż w ubiegłym roku na Mazowszu utonęło 30 osób, w tym 4 w Warszawie, takich wypadków było dużo mniej w stosunku do roku 2013 r. – na Mazowszu zanotowano wtedy aż 64 utonięcia, 37 z nich na terenie Warszawy i okolic. Jak wynika z obserwacji policji, na wodnej mapie Mazowsza są miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków.

 

Tablice z napisem „Czarny punkt wodny”

Ich forma jest bardzo prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu.

– Takie miejsca oznaczone czarnym punktem działają, bo na przestrzeni ostatnich lat odnotowaliśmy tylko jedno utonięcie w miejscu tak oznaczonym. Upalne dni są przed nami. Życzę wszystkim mieszkańcom Mazowsza, żeby ten wypoczynek był bezpieczny – zaznaczył zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz.   

 

Gdzie pojawią się dodatkowe oznaczenia?

Osiem stanie w Warszawie: trzy na Jeziorku Szczęśliwickim (przy ul. Dickensa, ul. Włodarzewskiej oraz ul. Usypiskowej 17), cztery przy stawie „Cietrzewia” (od ul. Cietrzewia, ul. Zbocze Pana Tadeusza, ul. Dukatowej oraz ul. Konewki) oraz jeden na plaży przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 2. Dwa kolejne znaki zostaną ustawione w powiecie łosickim, w Serpelicach na rzece Bug oraz w Starej Kornicy przy wyrobisku pokredowym. Reszta znaków pojawi się w Karczewcu przy rzece Liwiec (pow. węgrowski), Tucholinie przy rzece Bug (pow. wyszkowski) oraz Żyrardowie przy Zalewie Żyrardowskim.

– To są miejsca, w których giną, toną ludzie. Ale również to są miejsca, które są tak ukształtowane, jeżeli chodzi o zawirowania wodne, kształt dna, że kąpiel w tych miejscach jest faktycznie niebezpieczna. Dlatego przestrzegam tych, którzy widzą takie czarne punkty, aby skorzystali z kąpieli w innych miejscach – zaznaczył Komendant Stołeczny Policji insp. Michał Domaradzki.

 

Środki na wyprodukowanie tablic, w wysokości blisko 5 tys. zł, zapewnił Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca, w których będą ustawione znaki, wytypowały komendy – wojewódzka i stołeczna policji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 2189 kB, Liczba pobrań: 138
Rozmiar: 1204 kB, Liczba pobrań: 122
Rozmiar: 1172 kB, Liczba pobrań: 123
Rozmiar: 938 kB, Liczba pobrań: 530, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 45 kB, Liczba pobrań: 323, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 25 kB, Liczba pobrań: 484
Rozmiar: 16 kB, Liczba pobrań: 322
Rozmiar: 16 kB, Liczba pobrań: 315
Rozmiar: 15 kB, Liczba pobrań: 294
Rozmiar: 16 kB, Liczba pobrań: 279
Rozmiar: 17 kB, Liczba pobrań: 563
Rozmiar: 17 kB, Liczba pobrań: 391

Liczba wyświetleń: 771

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.