Aktualności

Wsparcie dla powiatów mińskiego, węgrowskiego, garwolińskiego i przysuskiego

2019.07.25 14:10 , aktualizacja: 2019.07.25 15:05

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Duża grupa ludzi stoi w półkolu, patrzą przed siebie. Niektórzy trzymają zielone teczki. W środku stoją Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska Beneficjenci z powiatu...
Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc siedzą obok siebie przy stole i podpisują dokumenty. Obok nich siedzi mężczyzna i kobieta w oficalnych strojach, czekają na swoją kolej Umowy na realizację...

Zakup drona do badania zanieczyszczenia powietrza w Mińsku Mazowieckim, rewitalizacja terenu parku przy przedszkolu w Górznie, nowoczesna pracownia informatyczna w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Sobolewie czy zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego ze sprzętem dla OSP Chromin – to tylko niektóre inwestycje ze wsparciem samorządu Mazowsza. Umowy w tej sprawie podpisali członkowie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci.

 

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze

Na realizację 92 projektów w ramach MIAD Mazowsze 2019 radni województwa mazowieckiego przeznaczyli blisko 737 tys. zł. W powiecie mińskim dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł otrzymały 2 projekty. W powiecie garwolińskim wsparcie ponad 11 tys. zł trafi do Garwolina na realizację inwestycji na terenie trzech miejskich ogródków działkowych: „Wiaterek”, „Zefirek” i „Relax”.

– Ogródki działkowe to doskonałe miejsce do rekreacji, a uruchamiając ten program, zależało nam przede wszystkim na tym, aby zachęcić Mazowszan do aktywnego i zdrowego stylu życia. To dofinansowanie jest szansą dla działkowców nie tylko na modernizację infrastruktury ogrodniczej, ale też stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do spotkań w gronie najbliższych – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza

W tegorocznej pierwszej edycji programu złożonych zostało 119 wniosków. Wsparcie otrzymało 110 projektów. W sumie na ich realizację z budżetu Mazowsza przeznaczone zostaną 4,8 mln zł. Z powiatu mińskiego wsparcie trafi do Mińska Mazowieckiego (umowa zostanie podpisana w późniejszym terminie) oraz gmin – Dębe Wielkie i Cegłów. Otrzymane środki gminy przeznaczą m.in. na zakup oczyszczaczy powietrza czy mobilnego systemu pomiarowego do badania zanieczyszczenia powietrza wraz z dronem.  Na realizację tych projektów gminy otrzymają ponad 97 tys. zł. Z powiatu garwolińskiego wsparcie otrzyma 5 gmin – Trojanów, Sobolew, Górzno, Łaskarzew oraz Pilawa. Gminy przeznaczą środki m.in. na nasadzenia zieleni, opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej, rewitalizację parku czy zakup urządzeń do kontroli palenisk.  Na realizację tych projektów gminy otrzymają w sumie ponad 315 tys. zł. Z powiatu przysuskiego wsparcie 10,7 tys. zł dostanie Gmina i Miasto Przysucha. Fundusze zostaną przeznaczone na zakup systemu służącego informowaniu o jakości powietrza.

– Ten program doskonale wpisuje się w realizowane przez nas działania mające na celu poprawę jakości powietrza na Mazowszu. Im bardziej dbamy o środowisko i częściej stosujemy proekologiczne rozwiązania, tym mniej trujących substancji dostaje się do atmosfery. Dzięki temu dłużej cieszymy się zdrowiem i lepszym życiem ­– zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

 

Pomoc Finansowa dla Miast i Gmin na Zakup Sprzętu Przeciwpożarowego i Remont Strażnic

W tym roku do mazowieckich strażaków trafi 10 mln zł. Gminy z powiatu mińskiego otrzymają ponad 317 tys. zł wsparcia. Z kolei do gmin z powiatu węgrowskiego trafi ponad 228 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalistycznego sprzętu oraz remonty dachów, posadzek, drzwi i bram garażowych w strażnicach OSP. Gminy z powiatu garwolińskiego otrzymają 616 tys. zł wsparcia.

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze

W tym roku na remonty i tworzenie nowych obiektów sportowych, samorząd Mazowsza przeznaczył 10 mln zł. Złożonych zostało w sumie 208 wniosków, spośród których 116 zostało dofinansowanych. Z powiatu garwolińskiego wsparcie otrzymały gmina Sobolew na modernizację „orlika” w Gończycach oraz Garwolin na modernizację boiska wielofunkcyjnego przy Al. Żwirki i Wigury. Wsparcie w wysokości ponad 95 tys. zł otrzymał powiat przysuski.

 

Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych

5 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy w tym roku na realizację programu wspierającego rozwój placówek oświatowych. Środki mogą zostać przeznaczone na modernizacje i tworzenie nowych pracowni informatycznych i językowych, zakup sprzętu komputerowego czy oprogramowania. W tym roku w ramach tego działania na dofinansowanie może liczyć 115 beneficjentów z całego Mazowsza. Z powiatu garwolińskiego dofinansowanie o łącznej wartości blisko 175 tys. zł otrzymają gminy Sobolew, Wilga i Maciejowice oraz miasta Garwolin i Pilawa. Umowy z Pilawą i Garwolinem zostaną podpisane w późniejszym terminie. Dzięki programowi dzieci i młodzież zyskają większy dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych i dydaktycznych, a także będą zdobywać nowe umiejętności. Do powiatu przysuskiego trafi 49 tys. zł. Dzięki programowi dzieci i młodzież zyskają nową pracownię informatyczną, a także będą mogły zdobywać nowe umiejętności.

 

Liczba wyświetleń: 501

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.