Rok Rzeki Wisły

Królowa Polskich Rzek

Nasz region jest nierozerwalnie związany z Wisłą – Królową Polskich Rzek. Dzięki niej powstały, urosły i wzbogaciły się nasze przepiękne miasta leżące u jej brzegów. Czas przypomnieć jej doniosłą rolę.

 

Wisła to główna wodna arteria Mazowsza, a jej potencjał sprawia, że może stać się potężnym turystycznym łącznikiem regionu. Warto docenić i wykorzystać jej walory. Sprawy wiślane są bliskie nie tylko wodniakom, starającym się odtwarzać tradycyjne łodzie i flis wiślany, miłośnikom przyrody, dbającym o naturalne siedliska roślin i zwierząt, czy żeglarzom, marzącym o przywróceniu roli Wisły jako ekonomicznego i ekologicznego szlaku transportowego oraz turystycznego, ale także tym, którzy patrzą na Wisłę pod kątem czysto utylitarnym i gospodarczym. Wszyscy zyskamy szansę odkrycia jej na nowo i przypomnienia sobie jej oblicza, dzięki zaplanowanym na 2017 rok licznym inicjatywom. Do zapoznawania się z programem obchodów Roku Rzeki Wisły zapraszamy wszystkich, którzy eksplorując Mazowsze, nie mogą zrezygnować z podziwiania mazowieckiego odcinka Królowej Polskich Rzek.

 

Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Rzeki Wisły. Marszałek Adam Struzik zarówno podczas Konwentu Marszałków jak i Konwentu Powiatów gorąco poparł tę inicjatywę.

 

Wydarzeniem inicjującym projekt było grudniowe seminarium „Wiślany Okrągły Stół”, zaś jego kontynuacją warsztaty z tworzenia produktów turystycznych (uwzględniające uwarunkowania i zasoby lokalne), które odbyły się na Mazowszu w 4 miejscowościach:

  • Płocku (w auli Urzędu Miasta Płocka) – 27 stycznia br.,

  • Lipsku (w sali Urzędu Miasta i Gminy Lipsko) – 2 lutego br.,

  • Otwocku (w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury) – 9 lutego br.,

  • Wyszogrodzie (w Muzeum Wisły w Wyszogrodzie) – 10 lutego br.

Przedstawiamy raport podsumowujący warsztaty „Wiślanego Okrągłego Stołu”, które miały miejsce w Płocku 27 stycznia  br.
Prosimy o zapoznanie się z dokumentem i ewentualne uwagi. Wszelkie postulowane zmiany należy zaznaczać w trybie recenzji, dodając komentarze – ułatwi to pracę prelegentom. Na uwagi czekamy do 27 marca br. pod adresem  .

 

Zgodnie z zapowiedzią publikujemy kolejne raporty podsumowujące warsztaty Wiślanego Okrągłego Stołu, które miały miejsce w  .

 

Po konsultacjach i na podstawie raportów cząstkowych powstanie dokument zbiorczy pełniący funkcję programu turystycznego wykorzystania Wisły na odcinku mazowieckim.

 

 

 

Pliki do pobrania

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.