Z serca Polski nr 12/17
Na zdrowie
Co robimy, by skutecznie walczyć z uzależnieniem młodzieży. Gdzie trafi 15 nowych karetek? Jak postępować z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc?
więcej o: Na zdrowieKsiążki z mazowieckiej półki
Orkiestra ze Skrzyńska Była szczególną formacją – powstała jako… wotum, które Matce Bożej złożyła w 1890 r. właścicielka majątku Zbożenna pod Przysuchą – Wiktoria z Szydłowskich Malletska. Ofiarowała wtedy kapelę złożoną z pięciu chłopców. Ze swoich dóbr wydzieliła też około 80 hektarów gruntu, który podzielono między muzykantów, kapelmistrza, a z czasem także uczniów. Poleciła wybudowanie pięciu domów z kamienia, zakupiła trzy klarnety, dwoje skrzypiec, dwie waltornie, cztery trąbki, fagot i basetlę. Instrumentarium orkiestry pochodziło z najbardziej znanych firm warszawskich, wiedeńskich, niemieckich i włoskich. Kapela działała w Sanktuarium Maryjnym w Skrzyńsku k. Przysuchy. Co ciekawe, obowiązkiem orkiestry było codzienne półgodzinne granie (rano i wieczorem) z wieży kościoła pieśni maryjnych. W soboty grano litanię loretańską. Zespół zapewniał też oprawę muzyczną mszy i nieszporów. Sława skrzyńskiej orkiestry kościelnej rozchodziła się bardzo szybko. Muzykanci brali udział w rozmaitych koncertach publicznych i konkursach. Popisowymi numerami były uwertury do oper, wiązanka pieśni legionowych, narodowych czy ludowych. Książkę można nabyć, dzwoniąc pod nr 48 675 22 48 lub bezpośrednio w kasie Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
więcej o: Książki z mazowieckiej półkiKról polskiej pediatrii
Był pionierem nowoczesnej pediatrii w Polsce i Europie, odkrywcą podstawowych dla dzisiejszej neurologii objawów oponowych. Gdyby żył dłużej, mógłby dokonać rzeczy wielkich – większych nawet niż te, które już za życia przyniosły mu światową sławę i ogromny szacunek środowiska.
więcej o: Król polskiej pediatriiZ siankiem i byśkami
Szczypta tajemniczości, moc tradycji i jedność z przodkami. Takie są święta na Mazowszu!
więcej o: Z siankiem i byśkamiGdzie giną Święta
Pan Jerzy i pan Zdzisław znowu spotkali się na osiedlowej ławeczce i trochę się martwią, czy Polacy jeszcze pamiętają, o co chodzi w Bożym Narodzeniu.
więcej o: Gdzie giną ŚwiętaSmaki Mazowsza
Skąd wzięły się na naszych stołach karpie?
więcej o: Smaki MazowszaGliniane inspiracje
Świetnie sprawdza się w terapiach i pomaga zabić nudę. O zaletach gliny opowiada miłośniczka ceramiki z Ostrołęki.
więcej o: Gliniane inspiracjeWiersze z szuflady
Z głębi serca (dobranocka dla wnuka)
więcej o: Wiersze z szufladySzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.