Aktualności

Środki z budżetu Mazowsza dla powiatu ciechanowskiego i przasnyskiego

2019.07.19 11:00 , aktualizacja: 2019.07.19 12:50

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Marszałek Adam Struzik podczas przemówienia. Obok niego siedzą przy stole wicemarszałek Wiesław Raboszuk, radny Konrad Wojnarowski oraz Joanna Potoka-Rak, starosta powiatu ciechanowskiego Samorząd Województwa...
  • Marszałek Adam Struzik wręcza beneficjentom podpisane umowy Podpisane zostały umowy na...
  • Marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Rabozuk oraz radny Konrad Wojnarowski wraz z beneficjentami pozują do współnego zdjęcia Dzięki funduszom od...

Zakup oczyszczaczy powietrza dla przedszkola w Glinojecku, średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Łysakowo, budowa boiska szkolnego w Sońsku czy placu zabaw w Nużewku – to tylko niektóre inwestycje w powiecie ciechanowskim ze wsparciem samorządu Mazowsza.

 

Dodatkowo gminy z powiatu przasnyskiego otrzymają ponad 765 tys. zł dofinansowania na OSP, ochronę powietrza, pracownie językowe i obiekty sportowe. Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz beneficjenci. W spotkaniach wziął udział Konrad Wojnarowski, radny województwa.

– Już po raz kolejny pomagamy lokalnym samorządom w realizacji ważnych dla mieszkańców inwestycji, na które w budżetach zabrakło już środków. Dodatkowe fundusze na rozwój mazowieckich gmin to nasza odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Podpisaliśmy umowy na wsparcie dla sołectw, dla OSP, na modernizację i budowę obiektów sportowych oraz ochronę środowiska. Dzięki tym programom pomocowym sprawiamy, że nasze województwo rozwija się równomiernie – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza

To pilotażowy program Samorządu Województwa Mazowieckiego, którego celem jest polepszenie jakości powietrza na Mazowszu. O pomoc mogły ubiegać się gminy wiejskie, miejskie i wiejsko-miejskie. W tegorocznej pierwszej edycji złożonych zostało 119 wniosków. Wsparcie otrzymało 110 projektów. W sumie na ich realizację z budżetu Mazowsza przeznaczonych zostanie 4,8 mln zł. Z powiatu ciechanowskiego wsparcie trafi do gminy Glinojeck, która otrzymane środki przeznaczy na zakup oczyszczaczy powietrza do przedszkola. Na realizację tego projektu gmina otrzyma ponad 8 tys. zł. Z kolei z powiatu przasnyskiego wsparcie w wysokości blisko 105 tys. zł otrzymają 4 projekty.

 

Pomoc Finansowa dla Miast i Gmin na Zakup Sprzętu Przeciwpożarowego i Remont Strażnic

Na Mazowszu jest około 2 tys. jednostek OSP, w których aktywnie działa blisko 75 tys. strażaków. Co roku samorząd Mazowsza wspiera druhów, przeznaczając środki na zakup sprzętu, wozów strażackich, umundurowania oraz remonty strażnic. W tym roku trafi do nich 10 mln zł. Gminy z powiatu ciechanowskiego otrzymają ponad 147 tys. zł wsparcia, a z powiatu przasnyskiego – ponad 168 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego i sprzętu specjalistycznego oraz remonty strażnic OSP.

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze

W tym roku na remonty i tworzenie nowych obiektów sportowych, samorząd Mazowsza przeznaczył 10 mln zł. Złożonych zostało w sumie 208 wniosków, spośród których 116 zostało dofinansowanych. Z powiatu ciechanowskiego wsparcie otrzymały gmina Sońsk na budowę boiska szkolnego, Glinojeck na przebudowę hali sportowej i Opinogóra Górna na modernizację terenu rekreacyjno-sportowego. Natomiast z powiatu przasnyskiego wsparcie trafi do gmin: Jednorożec, Krzynowłoga Mała, Czernice Borowe, Przasnysz oraz miasta Przasnysz.

 

– Wszyscy mieszkańcy, zarówno w miastach, jak też w małych miejscowościach powinni mieć dostęp do obiektów sportowych. Niestety, często ze względu na ograniczone środki, samorządy lokalne nie mogą sobie pozwolić na tego typu inwestycje. Dlatego tak ważne jest nasze wsparcie – mówi Konrad Wojnarowski, radny województwa mazowieckiego.

 

Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych

5 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy w tym roku na realizację programu wspierającego rozwój placówek oświatowych. Program cieszył się dużym zainteresowaniem. Środki mogą zostać przeznaczone na modernizacje i tworzenie nowych pracowni informatycznych i językowych, zakup sprzętu komputerowego czy oprogramowania. W tym roku w ramach tego działania wpłynęło 252 wnioski, a na dofinansowanie może liczyć 115 beneficjentów z całego Mazowsza. Z powiatu przasnyskiego dofinansowanie o łącznej wartości 90 tys. zł otrzymają dwie gminy – Przasnysz i Czernice Borowe. Dzięki programowi dzieci i młodzież zyskają większy dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych i dydaktycznych, a także będą zdobywać nowe umiejętności.

 

 

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze

W tym roku po raz pierwszy uruchomiony został również program wsparcia dla działkowców. Budowa i modernizacja świetlic, zakup sprzętu ogrodniczego, wymiana oświetlenia i ogrodzeń czy też instalacja monitoringu to inwestycje, które zostaną wykonane dzięki dofinansowaniu z budżetu Mazowsza. W ramach programu wpłynęły 92 wnioski i wszystkie otrzymały dofinansowanie. W sumie na realizację 92 projektów w ramach MIAD Mazowsze 2019 samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył blisko 737 tys. zł. W powiecie ciechanowskim wsparcie otrzyma gmina Opinogóra Górna na modernizację sieci wodociągowej na terenie ogródków działkowych „SONA”.

 

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw

– Już po raz drugi uruchomiliśmy program aktywizacji naszych mazowieckich sołectw. Gminy mogły ubiegać się o wsparcie na realizację zadań istotnych dla ich mieszkańców. Dzięki pieniądzom z budżetu województwa powstaną nowe place zabaw, siłownie plenerowe czy zmodernizowane zostaną świetlice wiejskie. Zdajemy sobie sprawę jak ważne dla mieszkańców naszego regionu są te drobne inwestycje, dlatego w tym roku wsparcie otrzymało aż 1178 sołectw – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Na Mazowszu jest ok. 7,3 tys. sołectw. To właśnie z myślą o nich uruchomiliśmy Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza zrealizowanych zostanie blisko 1200 różnego rodzaju projektów. W powiecie ciechanowskim wsparcie z samorządu województwa otrzymało 36 sołectw z 8 gmin – Ciechanów, Glinojeck, Gołymin-Ośrodek, Grudusk, Ojrzeń, Opinogóra Górna, Regimin i Sońsk . W ramach programu można było uzyskać maksymalne wsparcie w wysokości 10 tys. zł dla jednego projektu. Każda gmina mogła złożyć do 5 wniosków na 5 różnych zadań, ale sołectwo mogło uzyskać dofinansowanie na realizację jednego zadania.

 

 

Liczba wyświetleń: 194

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.